Чергите ѝ искрят в живи тонове – категорични, наситени и ярки, отгледани с любов в цветната ѝ душа. Преди десет години тя и станът се намерили от пръв поглед. И оттогава не се е спряла да тъче.
Прекрачвайки в ателието „Чергите на Дари”, човек се озовава в пъстро и жизнерадостно пространство. На варненската улица на занаятите Дарина Рахнева всеки ден сбъдва мечтата си да втъкава във форми и цветове онзи свой невидим свят, който сам излиза изпод ръцете й, за да я радва, изненадва и вдъхновява.
За първи път Дари се заинтересувала от стана, гледайки през детските си очи как баба ѝ на село с внимание се труди над шарените черги. А като пораснала, тръгнала по селата, та дано намери стара майсторка, която да ѝ разкрие чалъмите на занаята. Учителят обаче я чакал в собствения ѝ град – на съдбоносната за нея дата 2 август 2008 г., когато на панаира на изкуствата и занаятите „Булгарика” я кани да потъче. Половин час по-късно, следвайки наставленията на Веско Фесчиев, вече мятах совалката и се слях със самия стан, спомня си майсторката.
Оставила зад гърба си частен бизнес, днес Дари издига тъкането в своя професия – освен да изработва красивите си творения, тя предава занаята на деца и с готовност показва техниката на стана на всеки любопитен.
Никога не прави предварителни рисунки и схеми, а се оставя на самия процес – просто сядам и започвам да тъка. С убеждението, че това, което иска да изрази, ще отиде при точния човек.
Понякога самите цветове ме водят, а друг път някоя фигура, която искам да втъка – добавя Дари. – И всеки път е различно – природата или случайно срещнат на улицата усмихнат човек могат да ме вдъхновят да изработя черга. Но винаги залагам на авторските модели, въпреки че ползвам и традиционни орнаменти, които са типични за старите килими и тъкани. Тези форми обаче преработвам през собствената си призма, тъй като вярвам, че бъдещето на занаята е в съвременното му звучене. Що се отнася до старите български килими – разбира се, те имат своето очарование, но за да може моите черги да бъдат постлани в съвременните домове, те трябва да имат модерно излъчване.
Всяка черга на Дари се различава от предишната, има си име и носи послание – например тази с втъканите две водни кончета и теменужка. По думите на майсторката, теменужката символизира скромност, искреност и вяра, а водното конче се носи над водата и вятъра до последния си миг. Така че нека живеем до краен предел за мига, но и не забравяме да бъдем скромни, искрени и да вярваме в доброто.
Кодирайки послания в произведенията си, Дари всъщност продължава традицията на старите времена, когато орнаментите са предавали информация. Когато, да речем, девойката е намирала свой избраник, тя е сядала пред стана и е вграждала съответния елемент като известие до своите родители.
Традициите са нещо, което всички ние трябва да помним – казва още Дари, добавяйки че само ако знаем миналото си, ще имаме и бъдеще. – Надявам се да не допуснем те да отмрат – още повече, че ние само осъвременяваме моделите, докато техниките си остават автентични, същите, които са се ползвали и в древността. Затова се радвам, че все повече хора проявяват интерес към тъкането и с нескрита гордост мога да кажа, че в моя роден град доста колеги вече професионално се занимават с този занаят.
И една от тях е Дари, която зад стана грее в усмивка: Дните ми минават в щастие, защото работя това, което ми доставя удоволствие.
Снимки: личен архив
Борисовата градина в сърцето на София отново ще се превърне в сцена за традиционния за Перник фестивал "Сурва". За трета поредна година софиянци и гостите на столицата ще могат да се насладят на характерните маски и костюми и древната традиция на..
Освен за загиналите над 1000 броя планински чинки (Fringilla montifringilla), по сигнал от 1 януари 2025 г., в Спасителния център за диви животни "Зелени Балкани", има данни и за други, по-малко на брой загинали пойни птици на други локации. В съобщение..
В събота през страната ни ще премине студен атмосферен фронт с валежи. В Северна България преваляванията ще бъдат от дъжд и сняг, в Горнотракийската низина и Източна България ще вали дъжд, а в Предбалкана, високите полета на Западна България и в..
През 2024 година българите активно използвахме търсачката Google, за да се информираме по теми, отразяващи случващото се по света и у нас. Спортистите..
В първия ден на новата 2025 година в Спасителния център за диви животни на "Зелени Балкани" бяха приети, общо 606 планински чинки (Fringilla..
В "България днес" на 2 януари 2025 г. Райна Манджукова, ръководителката на ИАБЧ ни разказва за дейността на агенцията, как е в помощ на различните..