Радио България, със своите интернет страници на девет чужди езика и български, достига до потребители в повече от 150 държави по света, което е отлично постижение – изтъкна Бойко Станкушев, анализатор в Програмна дирекция на БНР.
През 2018 година се наблюдава значителна динамика и търсене в сайтовете на Радио България от потребителите в САЩ. Силно е потреблението на публикациите на английски език, като веднага след това е интересът от страна на посетителите от Северна Америка и от Латинска Америка на сайтовете на гръцки и испански език. Най-активни на територията на Щатите са в Илинойс по обясними причини – там е Чикаго с най-голямата българска общност. От щата Калифорния се генерира много голяма активност на посетители от места, в които знаем, че са разположени големи технологични паркове и хора с много висок образователен ценз – това е една много качествена аудитория.
Що се отнася до езиците, които са най-популярни сред аудиторията на Радио България по света, Бойко Станкушев поставя на челно място английски и турски. Голяма част от българите, които имат смесени бракове, четат семейно хем на български, хем на езика на съпруга или съпругата. Това е особено изразено в района на Латинска Америка, където специално Радио България има посещения от 10 страни – толкова, колкото имат и българоезичните сайтове от групата БНР. Водеща там е Аржентина, което вероятно се дължи на факта, че има много българи и голяма част от тях живеят в двуезични семейства. И още една любопитна подробност – Радио България се чете най-много в Албания, ако аудиторията се изчислява спрямо броя на населението на страната.
През 2018 година наблегнахме на развитието на интернет сайтовете ни, което доведе и до значително покачване на посещенията, отбелязахме ръст от 54 процента спрямо 2017 година, изтъкна генералният директор Александър Велев, отчитайки една успешна година за БНР. Повод за думите му е и последният медиен доклад на Института за изследване на журналистиката "Ройтерс" към университета в Оксфорд, според който БНР печели най-голямо доверие сред българските потребители на информация с 8.01 пункта по скалата от 1 до 10.
През годината, белязана от първото българско председателство на Съвета на ЕС, БНР успя да проведе мащабна информационна кампания. В езиковото многообразие на Европа беше изключително важно информацията за събитията, на които България бе домакин, да достигне до максимално широка аудитория. БНР бе единствената медия в страната, която разполагаше с необходимата организация и кадрови потенциал посредством екипа на Радио България, за да го направи. Беше създаден специален подсайт за българското европредседателство, където новините, интервютата и анализите достигаха до аудиторията на 9 чужди езика – английски, немски, френски, руски, испански, сръбски, гръцки, албански и турски. За работата си в този период и традицията да представя България пред света Радио България е сред номинираните за Голямата награда „Сирак Скитник“ за 2018 година за значим принос в развитието на БНР.
Тържественият концерт, на който ще бъдат обявени носителите на наградата, ще се състои тази вечер. 84-тата годишнина от своето създаване медията отбелязва и с конференция, посветена на бъдещето на обществените медии в България и Европа.
Във вторник от северозапад през страната ще премине студен атмосферен фронт. Дъжд ще вали на много места в западните райони и Дунавската равнина, а по високите полета на Западна България и Предбалкана бързо ще премине в сняг. Валежите още в сутрешните..
Народните представители не успяха да си изберат председател и при четвъртия опит. От четиримата кандидати до балотаж достигнаха Рая Назарян, издигната от ГЕРБ –СДС, и Силви Кирилов – номиниран от “Има такъв народ”. Трети неуспешен опит за избор на..
Депутатите от 51-вото Народно събрание днес продължават първото си заседание, започнало на 11 ноември. Те ще се съберат, за да опитат за четвърти път да си изберат председател. Трети неуспешен опит за избор на председател на НС..
В Деня на християнското семейство, в брой 27 на предаването, слушайте: Какви неразказани френско-български истории разказва българското..
От следващата учебна година профилираната гимназия с интензивно изучаване на румънски език "Михай Еминеску" може да бъде преместена в сграда в центъра на..
Френско-българска търговска и индустриална камара днес организира посрещане на новото божоле в София. По стара френска традиция всяка година в третия..