Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Баба Марта в Милано говори на български ... и не само!

Българи, румънци, молдовци и македонци ще приветстват пристигането на пролетта с „Балканска пролет в бяло и червено“. Празникът ще се състои в Милано на 24 февруари и е посветен на първи март - денят, когато закичваме любимите си хора с амулет за здраве, изработен от бели и червени конци. В България той се нарича „мартеница“, в Румъния и Молдова „марцишор“, а в Северна Македония „мартинки“. През 2017 година „мартеница“-та е вписана в Представителния списък на елементите на нематериалното културно наследство на човечеството, след колективна номинация от четирите държави – факт, който провокира балканските общности в Милано да организират общ празник.

На практика, в началото това бяха работилници за мартеници на Българското училище в Милано. След предложението за вписване на мартеницата като нематериално културно наследство на ЮНЕСКО, по
идея на адв. Мария Ганчева – зам.-председател на нашия център, решихме да разширим тези лаборатории и към другите нации, които споделят тази традиция, каза Гергана Христова, председател на езиков и културен център “Тук България “ и българското неделно училище в Милано.



За трета поредна година балканският празник се организира в сътрудничество с итало-румънския културен център – Милано, молдовската асоциация „Ватра Неамулуй“ – Милано и македонската културна асоциация „Каменния мост“. Събитието ще премине под патронажа на Общината на Милано и генералните консулства на България, Румъния и Молдова в италианския град. Жури ще избере най-хубавите мартенички, изработени от деца с помощта на експерти от четирите културни асоциации и родителите от българското училище. Празникът ще завърши с лаборатория по български народни танци, под вещото ръководство на фолклорна група “Веселие”.




„Балканска пролет в бяло и червено“ е замислен като наситен със събития ден – ценен урок за нашите деца по солидарност и споделянe на общите културни ценности и традиции на балканските общности в Милано. Това е начинът, по който това наследство може да продължи да се предава от поколение на поколение, като свързва дълбоките корени с космополитното усещане за общност, казват организаторите.

Снимки: FB Centro linguistico e culturale Qui Bulgaria



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Горещините настъпват и през новата седмица

В понеделник отново ни очаква слънчево и горещо време. Над източната половина от страната ще се развива купеста облачност, но без валежи. Максималните температури ще бъдат между 36° и 41°, в София – около 37°. По Черноморието ще бъде слънчево с..

публикувано на 14.07.24 в 18:30
Димитър Главчев

Премиерът следи ситуацията с пожарите в цялата страна

Служебният премиер Димитър Главчев и директорът на пожарната главен комисар Александър Джартов са в постоянна комуникация за ситуацията в страната, информират от пресцентъра на Министерския съвет. От съобщението става ясно, че в борбата с пожарите..

публикувано на 14.07.24 в 15:36

Маршируващи звезди от България се представиха на световен фестивал в Цюрих

Български деца от марчинг бенд “Marching Stars” участваха в Осмия Световен младежки музикален фестивал в Цюрих. В двудневния форум се представиха 80 младежки оркестъра от цял свят с близо 4 хил. музиканти. Американската мечта на Тодор Цачев се..

публикувано на 14.07.24 в 14:12