Българите устроили живота си зад граница са около 2 400 000 души. Това число е приблизително, но се базира на данни на Министерството на външните работи. Причините за техния избор са различни и за съжаление, въпреки завръщащите се всяка година сънародници, броят на напускащите родината все още е по-голям. В този смисъл, засиленият ни интерес към успехите и проблемите на българските общности в чужбина е напълно оправдан. Каквито и да са те обаче, остават на заден план в дните около националния ни празник, когато се организират множество събития и срещи на българите зад граница.
Една нова инициатива, която си поставя амбициозната задача да обедини българските емигранти в ЕС около родната култура идва от Шотландия. Амбицията ѝ е да задълбочи контактите на българите, тъй като озовавайки се в чужбина, те се разделят на мини общности, които често не си взаимодействат едни с други. Предотвратяването на процесите на отчуждението сред сънародниците ни зад граница е в основата на проекта „Българи от ново време“. Подобно начинание е все по-необходимо, тъй като много българчета са родени зад граница. Затова е особено важно те да не израснат в среда, която е далеч от българската култура, книги и изкуство и да не допуснем да загубят представа за своя род, ценности и родина. Начинанието ни е дългосрочно и няма да се откажем лесно, казва Калоян Буковски. Самият той е завършил висшето си образование в Шотландия, а в момента работи в Лондон, Единбург и Дъблин и стои в основата на новата инициатива:
„Българи от ново време“ е идея, която се роди в сътрудничество с хора, с които имаме общи интереси и съдба. Нашата цел не е да организираме просто едно или две събития, а да превърнем „Българи от ново време“ във фестивал с пътуваща сцена, на която да се изявяват различни музиканти. В момента водим разговори с приятели от българските общности от Централна и Северна Англия, както и с такива от Германия, с които се надявам да успеем да организираме фестивал и през есента в друг град или друга държава. За нас е много важно българите в чужбина да имат достъп до българската култура, защото знаем колко е ценно това за хората, които рядко се връщат в родината ни.
Първото събитие на „Българи от ново време“ е концерт на 10 март в шотландския град Единбург. На една сцена ще излязат едни от най-обичаните родни поп и рок изпълнители - БТР, Теди Кацарова и Рафи Бохосян. Програмата ще открие „Виенска фолклорна група“, чиято музика е интересна комбинация между гайда, бас и тъпан. Освен българите от австрийската столица за участие са поканени и два български фолклорни състава от Единбург и Глазгоу. Събитието е замислено като своеобразен подарък за българската общност в Шотландия по повод Националния празник 3-ти март. По неофициални данни сънародниците ни там са хиляди, сред които преобладават студентите. Те живеят предимно в Единбург, Глазгоу, Абърдийн, Дънди и Инвърнес.
В концерта в Единбург ще участва и колоритният шотландец Джеймс Макдоналд Рейд, който владее до съвършенство тънкостите на родопската гайда.
Джеймс е много интересна личност, с когото имаме контакт отдавна, разказва Калоян. Той е любител на всички балкански гайди и макар да е на 75 години, пътува много из цяла Източна Европа, преследвайки тази своя страст. Притежава богата колекция от гайди. Ние българите трябва да се гордеем с нашата култура, защото тя привлича и очарова хора от различни националности.
Все повече стават и чужденците, които живеят в България и почитат нашите традиции и обичаи. Други, като Джеймс например, са просто туристи, но у нас ги води именно любовта им към българската култура. Това ги превръща в нейни посланици по света.
История като на кино – казваме си често, когато ни разкажат невероятен сюжет или дочуем такъв от съседна маса в някое кафене. Но именно киното сякаш помага на днешния дигитално зависим човек, за когото вълшебните светове от хартиените книги са..
След успеха на фестивала "Ние сме децата на реката" през септември, гражданска фондация отново си партнира с пловдивския район "Централен". Този път поводът е специална изложба, която показва детски рисунки, вдъхновени от природата. Пловдивчани и..
В Централното фоайе на Ректората на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ беше открита фотоизложбата „По следите на Михайло Парашчук“, посветена на творчеството на украинския скулптор и неговия принос към българската архитектура...
Кога последно посетихте музикален клуб? Забелязахте лицата на хората там? Бяха различни, нали? – именно това ще се опита да ни покаже и изложбата "Лицата..