Малка водна змия и големи фотографски умения позволиха на варненеца Тодор Димитров да направи уникален кадър и да спечели първо място в престижния фотографски конкурс„Нашият подводен свят“ в Чикаго.
„Тодор Димитров е израснал в тесен контакт с морето, наблюдавайки красотите на черноморския подводен свят.Завършил е художествено училище и работи като графичен дизайнер. В свободното си време практикува гмуркане в морето и подводна фотография. Със своите снимки той иска да покаже подводния свят от различен ъгъл, използвайки иновативен подход и различни креативни техники. През последните години печели няколко награди от конкурси за фотография“– това накратко е биографията на Тодор Димитров,който тази година е носител на първа награда в много престижен световен конкурс за подводна фотография.Интересът към този вид изкуство расте в световен мащаб, техниката става все по-добра и достъпна, а тази година в конкурса Our World Underwater , който се провежда в Чикаго, са участвали отново хиляди фотографи от различни точки на света. Снимката от България печели вниманието на авторитетното жури в категорията COMPACT, заради високото майсторство при заснемането на кадър, отразяващ еднакво добре обекта, заснет под и над повърхността на водата.
Аз съм много доволен, че малката водна змия, която е често срещана по нашето Черноморие, успя да „пребори“ снимки на китове, акули, тюлени и различни морски костенурки, каквито имаше върху кадрите на конкурентите – казва Тодор Димитров:
Наградният фонд на конкурса е 55 хил. долара и е във вид на екзотични екскурзии в едни от най-интересните водолазни дестинации в света. Всеки мечтае за своите 5 минути слава, не се чувствам толкова известен, но пък съм много удовлетворен. Няма да спра дотук, имам много нови планове, свързани с нашето море – казва Тодор:
Снимал съм и други неща, има много мои кадри в интернет пространството. Любимото ми място за снимане е Българското Черноморие. То е много различно – на юг оттенъкът на водата е зеленикав, а на север е синьо-зелен. Имаш чувството, че това са две различни морета, само обитателите са едни и същи. Самите пейзажи и растителността също се различават доста. Южното Черноморие има много красиви водорасли. Наблюдава се и едно много рядко явление когато водораслите цъфтят – получават се дълги образувания, които правят морето живописно и красиво. Занимавал съм се с подводен риболов и оттам съм научил местата, заливите и т. нар. „подводни полянки“, където е подходящо да се правят красиви снимки на подводния свят, обяснява авторът на най-добрия подводен кадър Тодор Димитров.
Концертно изпълнение на сценичната кантата "Кармина Бурана" от Карл Орф в София се превърна в празник за меломаните и заявка за силата на музиката да стопява ледове в дипломацията. За първи път на една сцена се качиха три оркестъра от три съседни..
Житейската история на принцеса Мафалда Савойска е любопитна, вълнуваща и трагична. Тя е родена в Рим през 1902 г. и е второ дете на италианския крал Виктор Емануил III и Елена Черногорска, сестра е на българската царица Йоана. През 1925 се омъжва за..
По повод деня на свети Кирил, Археологическият музей "Велики Преслав" представя изложбата "По следите на учениците". Експозицията, посветена на създателите на славянобългарската азбука проследява Кирило-Методиевския маршрут в България, като част..