Малка водна змия и големи фотографски умения позволиха на варненеца Тодор Димитров да направи уникален кадър и да спечели първо място в престижния фотографски конкурс„Нашият подводен свят“ в Чикаго.
„Тодор Димитров е израснал в тесен контакт с морето, наблюдавайки красотите на черноморския подводен свят.Завършил е художествено училище и работи като графичен дизайнер. В свободното си време практикува гмуркане в морето и подводна фотография. Със своите снимки той иска да покаже подводния свят от различен ъгъл, използвайки иновативен подход и различни креативни техники. През последните години печели няколко награди от конкурси за фотография“– това накратко е биографията на Тодор Димитров,който тази година е носител на първа награда в много престижен световен конкурс за подводна фотография.Интересът към този вид изкуство расте в световен мащаб, техниката става все по-добра и достъпна, а тази година в конкурса Our World Underwater , който се провежда в Чикаго, са участвали отново хиляди фотографи от различни точки на света. Снимката от България печели вниманието на авторитетното жури в категорията COMPACT, заради високото майсторство при заснемането на кадър, отразяващ еднакво добре обекта, заснет под и над повърхността на водата.
Аз съм много доволен, че малката водна змия, която е често срещана по нашето Черноморие, успя да „пребори“ снимки на китове, акули, тюлени и различни морски костенурки, каквито имаше върху кадрите на конкурентите – казва Тодор Димитров:
Наградният фонд на конкурса е 55 хил. долара и е във вид на екзотични екскурзии в едни от най-интересните водолазни дестинации в света. Всеки мечтае за своите 5 минути слава, не се чувствам толкова известен, но пък съм много удовлетворен. Няма да спра дотук, имам много нови планове, свързани с нашето море – казва Тодор:
Снимал съм и други неща, има много мои кадри в интернет пространството. Любимото ми място за снимане е Българското Черноморие. То е много различно – на юг оттенъкът на водата е зеленикав, а на север е синьо-зелен. Имаш чувството, че това са две различни морета, само обитателите са едни и същи. Самите пейзажи и растителността също се различават доста. Южното Черноморие има много красиви водорасли. Наблюдава се и едно много рядко явление когато водораслите цъфтят – получават се дълги образувания, които правят морето живописно и красиво. Занимавал съм се с подводен риболов и оттам съм научил местата, заливите и т. нар. „подводни полянки“, където е подходящо да се правят красиви снимки на подводния свят, обяснява авторът на най-добрия подводен кадър Тодор Димитров.
Преди дни в Благоевград беше представен цветен графити-стенопис, създаден във връзка със 20-ата годишнина от членството на страната ни в НАТО. Стрийт-арт творбата може да се види на ул. "Славянска" №65 и е реализирана с подкрепата на..
Повече от 100 филма, както и разнообразни дискусии по актуални теми очакват изкушените да научат повече за случващото се в момента в Украйна от първо лице. Петото издание на кинофестивала "ОКО" дава тази възможност от 8 до 15 ноември, като за първи..
Националното живописно триенале с тема “Мостове” събира 84 съвременни творци, които ще покажат 106 творби в Художествената галерия “Христо Цокев” в Габрово. Тазгодишната тема на изложбата – “Мостове”, включва два аспекта, пояснява д-р Нели..
Тази вечер от 18.00 ч. в "Квадрат 500" в София се открива изложба, представяща колекцията на Националната галерия, която съдържа двадесет и един..
Книги на български автори бяха включени в литературни класации в Словения за 2024 година. Това съобщават от посолството ни в Любляна на своя сайт...