В продължение на два дни (15 и 16 март) младите хора, търсещи подходящи университети и бъдещи възможности за развитие, имаха шанса да се запознаят с предложените програми за образование, стажове и работни позиции на изложението „Образование без граници“ и специализирания кариерен форум „Образование и кариера“ в НДК. В него се включиха над 70 училища, университети, академии, институции, фирми, работодатели и организации от цял свят, като за първи път имаше представители на Азербайджан, Пакистан и Оман. Посетителите се срещнаха и с представители на Агенцията по заетостта на Германия, която предложи платени стажове и безплатни курсове по немски език.
Често говорим за несъответствието между предлагането и търсенето на пазара на труда, за произвеждане на безработни висшисти. От друга страна, вие – работодателите, все по-често алармирате за недостиг на кадри. Този форум дава силен положителен пример – каза вицепрезидентът Илияна Йотова при откриването на събитието и поздрави организаторите и участниците в изложението за работещата формула, която са открили – да съберат образованието и бизнеса на едно място и да възстановят връзката между средното, висшето образование и след това кариерата. Над 300 хиляди млади хора у нас нито учат, нито търсят работа и кариера, уточни вицепрезидентът Йотова и допълни:
Според Илияна Йотова младите хора в неравностойно положение и със специфични нужди също имат своите трудности. За тези деца е необходимо индивидуално обучение още в средното образование, подпомагане при избора на професия и висше образование, както и осигуряването на работа, защото в такива млади хора има огромен потенциал. Затова тя предложи да бъде организиран специален форум за тяхното образование и кариера.
Един от основните проблеми в България е как да бъдат задържани младите да не напускат страната, за да търсят реализация в чужбина. Затова според вицепрезидента образованието и работодателите трябва да гарантират на младите хора успешна кариера в България. Според Зорница Андреева, мениджър в компанията – организатор на събитието, желанието сред младите българи да напускат страната намалява:
Ученичките от XI клас Ива Найденова, Йоана Първанова и Дафина Корабова искат да продължат образованието си в чужбина, защото там виждат повече перспективи:
И както заяви Илияна Йотова: На ред са институциите, университетите, ние самите като общество, което изисква и настоява, за да останат младите хора в България.
България би могла да открие културен център в Румъния, например в Тимишоара, а неговото съществуване би създало интерес към българската култура и българите въобще. Това сподели пред Радио България Янку Берчану - румънец, който от 20 години преподава..
Като спасителен център за диви животни и през тази година Столичният Зоопарк приюти сърни, пострадали от катастрофи, щъркели, които не могат да летят и дори нилски крокодил. Сред настанените животни са и конфискувани ценни екзотични птици..
Заради военни конфликти, през 2024 г. четири хиляди деца от Сирия, Афганистан и Мароко са потърсили закрила в България . Данните са от доклад на УНИЦЕФ , според който 2024 година e "една от най-пагубните за децата в условия на конфликти" в цялата..
Със закриването на “Балкантон“ през 1994 г. спря и изработването на грамофонни плочи в България. Това обаче ще се промени и през 2025 г. ще бъде открита..
Върховният касационен съд (ВКС) реши окончателно Българската православна старостилна църква да бъде вписана в регистъра на вероизповеданията към Софийския..
В последния петък на 2024-а година "България днес" фокусира вниманието към Балканите..