Най-често свързваме замърсяването на въздуха с дихателната система и респираторните проблеми, но ако разгледаме по-задълбочено причините за високата смъртност в съвременния свят, ще открием в основата им замърсяването с фини прахови частици (ФПЧ). По данни на Европейската агенция за околна среда (ЕАОС) всяка година над 400 000 души в ЕС умират преждевременно заради замърсяването на въздуха, а в България – 15 хиляди (по данни на СЗО). Статистиката на Световната здравна организация в глобален план е още по-стряскаща – 7 милиона годишно.
Не случайно сред най-сериозните публикации за миналата година в European Heart Journalе един анализ за ролята на замърсяването, специално с ФПЧ за сърдечно-съдовите заболявания, отбелязва кардиологът проф. Иво Петров, национален консултант по инвазивна кардиология. В нея на базата на множество проучвания се доказва, че:
Специалистите от СЗО са категорични, че фините прахови частици и особено фракцията РМ 2,5 с размери под 25 микрона не само се вдишват, но и попадат в кръвоносната система и, заедно с вредните газове, имат токсичен ефект върху сърцето, увреждат кръвоносните съдове предизвикват инфаркти, инсулти, включително бъбречни и панкреасни заболявания. И ако тютюнопушенето, злоупотребата с алкохол и наркотици е личен избор, то замърсяването на въздуха е въпрос на обществена отговорност.
Праховите частици се отделят от изгарянето на твърди и течни горива, промишлени дейности и др. В България двата основни източника на замърсяване са битовото отопление (40 на сто) и транспортът (60 на сто). Само от автомобилния трафик замърсяването с ФПЧ е 40 на сто. Допустимите стойности в рамките на ЕС са 25 микрограма на куб. метър, докато СЗО предупреждава, че вредното въздействие не бива да надвишава 10 микрограма. У нас обаче замърсяването е в пъти по-високо, заради което през 2018 г. Европейският съд е сезиран за неспазване на стандартите на ЕС за качеството на въздуха.
България има вече една наказателна процедура в напреднала фаза за чистотата на атмосферния въздух – следват финансови санкции, подчерта адв. Пламен Таушанов от Българската асоциация за закрила на пациентите по време на форум в София, посветен на проблема с въздуха:
В "България днес" на 2 януари 2025 г. Райна Манджукова, ръководителката на ИАБЧ ни разказва за дейността на агенцията, как е в помощ на различните български общности и взаимодействието й с другите институции. След това от мрачната и мъглива София се..
Преговорните екипи на ГЕРБ-СДС, "Демократична България", "БСП-Обединена левица" и "Има такъв народ" обсъдиха предложения по проект на споразумение за управление. За това съобщиха от ГЕРБ на страницата си във фейсбук. Срещата се е провела в Народното..
През 2024 г. българските ученици завоюваха 91 медала от международни, европейски, младежки и балкански олимпиади и състезания по природни науки. 11 от тях са златни, 40 - сребърни, и 40 - бронзови. Това съобщиха от Сдружението на олимпийските отбори по..
През 2024 година българите активно използвахме търсачката Google, за да се информираме по теми, отразяващи случващото се по света и у нас. Спортистите..
В първия ден на новата 2025 година в Спасителния център за диви животни на "Зелени Балкани" бяха приети, общо 606 планински чинки (Fringilla..
От 2 януари Българската народна банка пуска в обращение златни възпоменателни монети на тема "Св. Богородица - Златна ябълка". Монетите са с номинали 10,..