Състезанието ще се проведе от 19 до 23 май в Плевен. Организатор е Плевенската филхармония, с подкрепата на Министерството на културата и община Плевен. Младите изпълнители, които биха искали да участват, все още имат време да се подготвят, както и да подадат документи – срокът е до 2 май. Създаден по идея на самата Гена Димитрова, конкурсът досега е имал две издания. За първи път се провежда през 2006 година, след като голямата ни оперна певица си отиде от този свят. Вторият конкурс е през 2009 г. Следва доста дълга пауза, през която много изтъкнати плевенчани се опитват да намерят средства и да активизират обществеността в града, за да възстановят форума. Подробности научаваме от Августина Серафимова – музиколог на Плевенската филхармония и член на организационния екип:
Председател на журито тази година е Найден Тодоров – директор на Софийската филхармония (и диригент на заключителния концерт). Заедно с него ще работят известните ни оперни певци и педагози Александрина Милчева, Дарина Такова, Калуди Калудов, както и австрийският оперен режисьор и продуцент Адриан Холендер.
Регламентът като цяло е спазен така, както са го разработили Гена Димитрова и Георги Нотев – казва още г-жа Серафимова. – Независимо, че конкурсът е замислен като национален, още на второто издание се явиха чуждестранни студенти от НМА „Панчо Владигеров“. Затова сега също решихме да направим конкурса с международно участие. Това може би най-много отговоря на името, което носи, защото Гена Димитрова беше човек на изкуството, но и „човек на света“. В състезанието могат да участват мъже и жени, навършили 18 години. Жените трябва да са не по-възрастни от 32 г., мъжете – не по-възрастни от 35 г. Както на всеки конкурс, прослушванията се осъществяват по реда на жребий. На първия тур кандидатите трябва да изпълнят една ария и кабалетапо избор, както и песен от български композитор. А на втория тур – ария от Моцарт и ария по избор, различна от материала, представен в първи тур. Всички арии и песни трябва да бъдат изпълнени в оригинал (текст и музика), в съпровод на пиано.Заключителният концерт е на 23 май, в навечерието на нашия светъл празник - Деня на българската просвета и култура и на славянската писменост. Ще се изявят наградените участници, съпровождани от Плевенската филхармония.
"По-полека" … пее Стефан Вълдобрев, а рефренът вече няколко години се повтаря от българите в страната и в чужбина с надежда да намалим оборотите, с които превъртаме стрелките на ежедневието си… Стефан Вълдобрев е известен с умението си да напипва..
Двама любими певци от различни поколения - Маргарита Хранова и Стефан Илчев - изпращат 2024 г. с нова съвместна песен, посветена на светлите рождественски празници. Звънките им гласове се преплитат в коледната песен, озаглавена "В тази свята..
"Коледен химн" е сред най-новите български песни, посветени на рождественските празници. Изпълнява я Георги Костадинов заедно с малките певци от Вокална група "Даймънт". Идеята хрумва на автора ѝ Рафи Жамакорцян още преди година, когато..
"По-полека" … пее Стефан Вълдобрев, а рефренът вече няколко години се повтаря от българите в страната и в чужбина с надежда да намалим оборотите, с..
Двама любими певци от различни поколения - Маргарита Хранова и Стефан Илчев - изпращат 2024 г. с нова съвместна песен, посветена на светлите..
"Коледен химн" е сред най-новите български песни, посветени на рождественските празници. Изпълнява я Георги Костадинов заедно с малките певци от..