Когато се съмняваме в адекватността на ценностите в живота си, когато ни обзема униние и вярата ни в по-доброто бъдеще е разклатена, тогава изпитваме нуждата да се върнем към чистия и неподправен извор на мъдрост и надежда. Откриваме го в спомена за нашите национални герои, черпим вдъхновение и от богатия фолклор на народа ни. Тъкмо жаждата да изживее всеки миг рамо до рамо с хората от родния си град връща една млада и амбициозна българка от САЩ отново у нас. Диана Димитрова е потомствен жител на Елин Пелин, но прекарва в чужбина близо 10 години. Аз съм родена в този град, той е оставил траен отпечатък в битието ми, прекрасно място е за отглеждане на деца и искам моите три да израснат тук“ – казва Диана Димитрова.
Община Елин Пелин е забележителна с многобройните фолклорни събори, които се провеждат на площада в града. На 6 април ще има празник „На хоро при шопите”, започнала е подготовката и за обичая Лазарица, свързан с Лазаровден. Но най-голям тази година ще е „Шопският празник”, между 17 и 23 юни, тъй като предстои неговото юбилейно издание. Програмата е изпълнена с възстановки на стари обичаи и традиции. В общината имат и други родолюбиви начинания, насочени специално към най-малките жители. Организират редовни срещи на клуб „Аз съм българче“, на които разказват на подрастващите за живота и подвига на изявените личности от историята ни. На децата не се говори достатъчно за Левски, Раковски, Ботев, а те са жадни да научат повече за героите – казва Диана Димитрова:
Затова създадохме клуба и се събираме всяка трета и четвърта неделя от месеца. Има огромен интерес. Миналия месец темата за Левски събра над 100 деца, жадни за знание. Стоят срещу нас, гледат с любопитни очи и чакат да им разкажем нещо, което ще ги докосне до такава степен, че да си кажат „Ето, аз съм Левски! Аз нося част от този велик българин!”.
Последната среща през март беше на тема „Безименните герои на Шипка“, а събирането на 21 април ще е посветено на Райна Попгеоргиева, известната като Райна Княгиня учителка и акушерка от Панагюрище, ушила знамето на Априлското въстание. Смятаме, че никога не е достатъчно да се говори за героизма и саможертва на предците ни. Надявам се и да направим в града „Алея на българските владетели”. Ще изрисуваме фасадата на едното училище с образите и имената на владетелите и годините, в които са управлявали. Така те по-лесно ще се запомнят, а и ще напомним, че държавата ни е създадена преди 13 века и половина, с което трябва да се гордеем като българи.
Снимки: личен архив
През 2024 г. българските работодатели са увеличили вноса на персонал от страни извън ЕС, сочат данните на Агенцията по заетостта. За краткосрочна заетост са пристигнали 15 560 чужденци, или с над 35% повече спрямо 2023 г. Най-много работници..
Няма да има съвместно честване със Северна Македония на 153-тата годишнина от рождението на Гоце Делчев на 4 февруари. България не е получила покана да почетем заедно този ден, съобщи външният министър. Георг Георгиев определи отношенията между..
Днес в Брюксел премиерът Росен Желязков ще участва в неформална среща на лидерите на ЕС, фокусирана върху укрепването на европейската отбрана. Дискусиите ще обхванат повишаването на отбранителните способности на Съюза, противодействието на хибридни и..
За бойкот на големите хранителни вериги в България заради спекулативно високите цени призова през "Фейсбук" заместник-председателят на ВМРО Карлос..
Икономисти и финансисти инициираха петиция с искане да не се отлага подаването на заявление за извънреден конвергентен доклад от Европейската комисия за..
Отлагането на искането на конвергентен доклад за влизането на България в еврозоната не е фатално. По-важно е да се постигне стабилност в управлението,..