Същността на кражбите на електрическа енергия се промени много през последните години. Има cеpиозно теxнологично pазвитие в средствата за измерване на потребената енергия и манипулирането на уредите за отчитане не е по силите на cpедностатистическия българин. Това навежда на мисълта, че има хора, за които кражбата на ток се е превърнала в доходоносен бизнес. Има сериозни съмнения, че става въпрос за бивши служители на енергийните дружества, които имат съответната компетентност. Така обобщи проблема с нерегламентираното потребление на ток Иван Иванов, председател на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР), в рамките на дискусия по темата, чиято задача бе да даде гласност на всички гледни точки и да се изготвят предложения за спешни промени в Закона за енергетиката. В разговорите участваха министърът на енергетиката Теменужка Петкова, депутати от различни парламентарни групи и представители на енерго- разпределителните дружества ЧЕЗ, “Енерго-Про” и ЕVN.
Валентин Николов, зам.- пpедcедател на парламентарната комисия по енергетика, изрази готовност за обсъждане на конкретни предложения за законодателни промени, защото обществото вече проявява нетърпимост към крадците на ток и съоръжения от електропреносната мрежа.
Кои са тези, които крадат ток? По данни на КЕВР, кражбата на ток от ромите вече е под 10 процента, а над 50 на сто от кражбите са дело на бизнес организации, хотели, фабрики, ресторанти и др., които имат сериозна консумация на енергия.
Проведената дискусията по темата е втора по ред. Предходната беше през 2016 г., когато законът не даваше право на регулатора да определя времето назад, за което са валидни санкциите, както и размерът им. Три години по-късно са извършени доста промени, които дават надежда, че кражбите на ток е възможно да бъдат сведени до минимум с помощта на държавата. От КЕВР се очаква да може да спре кражбите на ток, но ролята на енергийния регулатор е да определя правилата за измерване на количествата, както и начините и правилата за преизчисляване на ползваната, но неотчетена електроенергия – обясни Иван Иванов и още:
Точно преди 27 години, на днешния ден е пуснат в експлоатация първият участък от софийското метро - от “Сливница” до “Константин Величков”. Днес столичният “Метрополитен” разполага с 52 влака по първата и втората линия и 30 по третата...
Българо-албанска бизнес камара ще подпомага връзките между албанската и българската общност в сферата на бизнеса, като амбицията е да създаде едно уникално пространство, което ще свързва диаспората с нейните корени. Камарата ще играе важна роля в сферата..
В митрополитската катедрала "Св. Неделя" архиереи на БПЦ отслужват заупокойна света Литургия в памет на игумена на Зографския манастир архимандрит Амвросий. След кратко боледуване Негово Високопреподобие схиархим Амвросий напусна този свят на..
През 2032 година България и Дания ще изберат свои градове за титлата "Европейска столица на културата". Процедурата ще започне през 2026 година,..
Празнично и с почит към 143-ата годишнина от рождението на Владимир Димитров – Майстора, Градската художествена галерия в Кюстендил връчва Националната..
"Ако го няма твойто вино лудо, животът няма да е чудо!" – строфата е от песен, посветена на един от най-старите и почитаните празници по нашите земи –..