Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Част от проектите за модернизация на армията могат да получат финансиране от Европейския отбранителен фонд

Голяма част от европейците смятат, че общата европейска отбрана ще бъде полезна за Стария континент и ще допринесе за справянето със съвременните рискове и заплахи, сочат данни от наскоро проведено социологическо проучване, изнесени по време на  международна конференция на тема „Европейската отбрана – възможности и перспективи“.

В европейския дневен ред обаче доминират теми и проблеми, които най-често са далеч от тези за отбраната и сигурността. Причините европейските граждани да не разбират важността на темата, а дебатът по нея да е сложен, са различни. Според председателя на Софийския форум за сигурност Йордан Божилов една от тях е свързана с различната оценка, която имат европейските държави по отношение на рисковете и заплахите, пред които е изправен ЕС. Друга е свързана с различната отбранителна култура и работа в критични ситуации, което позволява на някои от страните да вземат решения по-бързо от останалите. Факт е, и че отбранителните способности и бази в различните държави не са на едно и също ниво. Налице е и различно виждане за ролята на НАТО и САЩ в сигурността и отбраната. Липсва и общо решение каква да бъде структурата и участието на държавите-членки на ЕС в общата отбрана. За Германия е важно участието на всички европейски държави, а Франция иска да си сътрудничи само с някои от тях.


Председателят на комисията по отбрана в Народното събрание генерал Константин Попов напомни, че сигурността и стабилността в ЕС и на Балканите бе един от приоритетите на Българското председателство на Съвета на ЕС преди година, който страната съумя да изпълни. Той похвали и започналия стратегически преглед на отбраната, който е важен от гледна точка на готовността и способността на България за изпълнение както на бойни, така и на мирни операции в помощ на населението. Що се отнася до превъоръжаването на българската армия, в интервю за Радио България бившият министър на отбраната Ангел Найденов посочи:


Надявам се, че ще бъде изпълнен ангажиментът на министъра на отбраната, че до месец юли може да имаме проект на договор за доставка на новия тип боен самолет. Същевременно бяха отворени и подадените оферти за участие в придобиването на новия тип патрулен боен кораб. Очакваме, че в първата половина на месец юни ще имаме произнасяне на междуведомствената комисия със съответното класиране и посочен участник за изпълнител на проекта. Що се отнася до третия от големите модернизационни проекти – бронираните бойни машини за сухопътните войски, там за съжаление все още сме на етап обсъждане на критериите, на които трябва да отговаря този проект и способностите, които трябва да притежават бойните машини. Той за съжаление изостава в сравнение с другите два проекта, но се надявам, че може да бъде наваксано пропуснатото време.


Найденов допълни, че проектите за модернизация са предмет на двустранни договори и част от тях биха могли да се включат в многонационалните проекти, които да получат известно финансиране от Европейския отбранителен фонд. България има опит с участието в подобни проекти, тъй като към настоящия момент е част от три от тях – за повишаване на военната мобилност, създаване на логистични хъбове в подкрепа на определен тип операции и за надграждане на системата за морско наблюдение.

Снимки: БГНЕС и armymedia.bg




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Археолози откриха в стария Филипопол над 500 антични монети

Повече от 500 монети от различни епохи и златна заготовка за изработка на ювелирни изделия откриха археолози в Пловдив. Находките са от спасителни разкопки в подножието на Стария град близо до парадната Източна порта на античния Филипопол. В римската..

публикувано на 16.08.24 в 18:25

Проучват последиците за водата и видовете в Черно море от войната в Украйна

Първа експедиция ще анализира влиянието на войната в Украйна върху морската околна среда в българската акватория. Изследванията са по проекта SCIRENA II, който се изпълнява от Института за морски изследвания на Кралство Норвегия и Басейнова дирекция..

публикувано на 16.08.24 в 18:22

Бизнесменът Румен Гайтански се предаде доброволно на разследващите и е в ареста

Бизнесменът Румен Гайтански е задържан за 72 часа, след като се е предал доброволно. Той е разследван за присвояване на необезпечен кредит за 150 млн. лв. заедно с бившия изпълнителен директор на Българската банка за развитие Стоян Мавродиев и адвокат..

публикувано на 16.08.24 в 17:25