Вече осем години Пламена Милева се гмурка в дълбините на морета и океани, запечатвайки на лента приказната им красота. Първата подводна снимка прави на тримесечния си син, за да запамети най-трепетните майчини чувства. И тъй като по образование е художник с вроден усет към изкуството, а хобито й все я тегли към водата, решава да обедини любовта си и към двете в професия. Така започва да снима фотосесии, а креативността й бива забелязана и оценена с близо петдесет международни награди – последната от световния конкурс за подводна фотография в Дюселдорф. Поставя и рекорд за арт-снимка на голяма дълбочина – 33 метра.
Подготовката на една фотосесия понякога трае няколко месеца и в нея участва цял екип – разказва Пламена.
През 2014 г. фотографката печели трето място на световното първенство по подводна фотография в израелския град Ейлат с оригиналната идея да използва разнородни светлини под вода. За целта прави стайлинг на медуза с вградено LED осветление, включено с акумулатори зад гърба на момичето-модел и снима през нощта. И сякаш от черното небе се спуска едно видение – ефирно създание от дълбините танцува около талията на амазонка и с пипалата си обгръща нозете й подобно на лебедов пух. От небосвода пък искрят две планети в ярки цветове.
Снимките излъчват приказност, може би защото под вода изпадаме в безтегловност – смята Пламена Милева. – Когато светлината преминава през водната повърхност като през огледало, тя се пречупва, започва да вибрира върху човешката фигура и това създава усещането за мистичност. Освен това водната среда винаги придава синкав или зеленикав оттенък, който се налага да „укротиш“ и да възвърнеш цветния спектър с допълнително осветление. И ако следиш обекта си добре, тогава тази приказност става още по-голяма.
Може ли обаче, без съдействието на „владетелите“ на морското царство, да се получи добра снимка?
Във водата ти си гост и трябва да гледаш на тази среда като на нещо, което е отворило вратите си за теб – отговаря фотографката. – Ако спечелиш доверието на всяка твар, тя се укротява и идва по-близо до теб. Но ако това не се случи, няма как да се доближиш до подводните същества и да направиш страхотна снимка. Така че те първо трябва да те приемат, да те приобщят към себе си, а това често коства време.
Още повече, когато става дума за акули – поредното, но и най-рисково предстоящо начинание на Пламена Милева.
Това е обща мечта с Джесика, нашия испански модел, за която най-съкровеното и най-невероятно същество е акулата – добавя тя. – Оказва се, че акулите не са толкова кръвожадни и това, което гледаме по телевизията или четем за тях, не е стопроцентовата истина. Разбира се, някои видове са по-опасни от други, но ако не ги предизвикаш, няма да ти отвърнат с лошо. Всъщност опасно е да снимаш още куп други подводни животни, затова и трябва да бъдеш добре информиран.
Освен че печели световни конкурси с фотоси от екзотични дестинации, Пламена Милева настъпва и в света на модата, използвайки подводната фотография. Неотдавна тя завърши фотосесия за модна къща „Кардучи“, давайки нов поглед върху рекламата.
*CPAP е съкращение на латиница и означава Continuous positive airway pressure (постоянно позитивно налягане в дихателните пътища)
Снимки: личен архив
Милена Селими, преводачката на албански език на романа "Времеубежище" на Георги Господинов, която е и представителят на българите в Комитета на националните малцинства в Албания, получи наградата за най-добър превод през 2024 г. от провеждащия се в..
Тази вечер, 13 ноември, в Зала 1 на НДК в София започва 38-ото издание на Киномания. Началото на кинопанорамата ще бъде дадено с най-новия игрален филм на режисьора Милко Лазаров "Стадото”, чиято световна премиера беше преди месец в Лондон, в..
Инициативата на програма "Христо Ботев" на БНР, започнала през 2021 г., се фокусира върху постиженията на писатели, поети, драматурзи, художници, музиканти, актьори, композитори, кинодейци и представители на българското танцово изкуство, чието..
Българският филм "Не затваряй очи" е отличен с пет награди на Christian Film Festival в САЩ, съобщи БТА, като се позова на продуцентите. Продукцията е..