Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

27 юни – Световен на риболова

„Не изяждай мечтите си!” или тайните на риболова в градска среда

Възможно ли е да уловиш риба в центъра на София? Отговор на този въпрос дават влогърите от Twitch Fishing. Младите спинингисти практикуват стрийт-фишинг, или риболов в градска среда, който не е популярен в България, за разлика от Румъния, където се провеждат състезания, или Франция, където този вид риболов е популярно хоби и развлечение вече 10-15 г.

Веднъж решихме да пробваме да хванем пъстърва в една от реките, минаващи през центъра на София – спомня си Михаил Петров, основател на видеоканала. – Имахме информация от не много достоверни източници, че рибата слиза по реката надолу. И още с първото хвърляне хванахме голяма пъстърва, запалихме се и сега практикуваме риболов в градска среда, опитваме нови места, проверяваме дали има риба там.

В София има няколко градски езера, през българската столица минават седем реки, слизащи от планината Витоша, а една от тях тече под НДК в центъра на града. И да, там също се среща пъстърва.


Когато хората чуят или видят пъстърва в смятаните за доста мръсни канали на София, те изключително много се изненадват. Рибата живее в чиста вода, но явно се е приспособила да оцелява и в мръсна, защото в реките в столицата се вливат канали от доста квартали и водата е безкрайно замърсена. Не препоръчвам на никого, дори и да хване риба тук, да я яде, тъй като тя се храни с отпадъци. В София от хищните риби се среща щука (Esox lucius), пъстърва (Salmo trutta), костур (Perca fluviatilis), от мирните – лин (Tinca tinca), червеноперка (Scardinius erythrophthalmus), мренки (Barbus barbus). Има разнообразие, но рибите се срещат доста рядко – подчертава Михаил.

Причина за това запознатите откриват в обезрибяването на водоемите в България. В продължение на 20-30 г. риболовът е безразборен, а използването на мрежи и електрически устройства довежда рибарството до това състояние. За радост, през последните 4-5 г. популярност набира практиката „Catchandrelease” или „Хвани и пусни”. Мода ли е това?

Да, опитваме се да го въведем като мода – отговаря Михаил Петров. – Едва 5-10% от рибарите връщат рибата във водата. При спинингистите, които ловят на изкуствени примамки, този процент е 50-60 %,  при мухарите е още по-голям, те връщат почти всички риби. Но при хората, които ловят на стръв и масовия риболовец рибите се взимат. Много е грешно мисленето: ти щом я пуснеш, някой друг ще я хване. Ако всички разсъждават така, няма да има какво да се лови. Целта е не да се наядеш безплатно, а да отидеш сред природата, да се отпуснеш от забързаното ежедневие. Затова и мотото на канала Twitch Fishing е „Не изяждай мечтите си!”, защото всеки рибар мечтае да хване голяма риба, но ако я изяде, тя няма да стане такава, каквато иска да я хване.

Михаил споделя, че е ловил риба в реки, езера, морета и океани, но въпреки това му доставя удоволствие да го прави в града:

Много хора се чудят каква е тръпката от този риболов. Но за мен е нещо уникално, защото хващаш риба там, където другите мислят, че няма дори жаби – обяснява той. – Най-големите риби, които съм ловил в градска среда, са щука около 2 кг, и пъстърва 1,5 кг и с дължина над 50 см.


Това се смята за много добро постижение, имайки предвид къде са уловени. А преди 2 седмици хванах сом-албинос – бял, с розови очи, тежеше около 2 кг. За първи път видях такъв, и всъщност това беше най-голямата изненада, която съм хващал в градска среда – споделя Михаил.

Кои са другите тайни на градския риболов?

Упоритост, упоритост и да не ви е срам да влезете с въдица в градската среда – казва Михаил. – Препоръчвам риболова на младите хора, които стоят нон-стоп пред компютрите или се занимават с друг вид вредна дейност. Това е удоволствие и голям спорт, разтоварва и е доста полезно за физическата активност. Не изяждайте мечтите си и нека има повече риби, които да ловим!

Снимки: личен архив

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Президентството не носи отговорност за липсата на български посланик в Киев

Отговор на въпроса защо не е завършена процедурата за назначаването на предложения от външно министерство кандидат за български посланик в Украйна трябва да се търси от ведомството. Това посочват от прессекретариата на президента Румен Радев по повод..

публикувано на 24.07.24 в 09:02
Делян Пеевски

Изпратиха до институциите доклад за корупция в Агенция "Митници"

Съпредседателят на ДПС и председател на парламентарната група на движението Делян Пеевски е изпратил до вътрешното министерство и агенцията за национална сигурност доклада за дейността на Временната комисия от 49-ия парламент за разследване на..

публикувано на 24.07.24 в 08:53

Българите пътуват с коли повече от своите балкански съседи

Българите изпреварват своите съседи, изминавайки зад волана средно годишно над 21 000 км, предаде БГНЕС. Зад тях по километраж са сърбите, които изминават годишно 20 028 км. Румънците изминават 20 338 км. Унгарци и хървати също пътуват по-малко -..

публикувано на 24.07.24 в 08:35