Не е задължително да имаш много, за да даваш. Доказва го едно момче, което расте в социален дом, и от четири години дарява не само храна за тялото, но и за духа. Осемнайсетгодишният Кирил Балдев е сърцето на кампанията “Книжна София”, която си е поставила за цел, книгите да намерят всеки един от нас – в трамвая, в метрото, на улицата, в парка. Тези дни той започна да осъществява своята идея, раздавайки разнообразна литература в центъра на столицата и във влака от София до Бургас.
„Книжна София“ цели да привлече вниманието към книгите – разказва той. – Другата цел на кампанията е хората да започнат да четат повече, включително в градския транспорт, и да имат по-голям достъп до литература. Правил съм и други кампании, свързани с книги, по селата, но този път реших тя да бъде в София, тъй като вече живея тук.
Идеята на Кирил е да предоставя книги в метрото и в наземния транспорт, които пътниците да четат, и на тяхно място да оставят свои. Момчето вярва в лоялността на хората и се надява нито едно превозно средство да не остане без четиво.
Смятам, че все още има съвестни граждани, които няма да злоупотребят с инициативата – добавя Кирил. – И тъй като ще бъде през цялата година, надявам се на хората да им стане навик да вземат и да оставят книги. Освен в градския транспорт, литература ще се дарява в парковете и в централните места на столицата. А като по-далечна цел стои таблото на всяка спирка, да показва в кое превозно средство и в колко часа ще бъдат раздавани книги.
Ръка в инициативата му подават Столичната библиотека, която обещава да създаде пункт за дарения на книги, издателства, които му продават литература с отстъпка, училища, приятели. Това обаче не е първата дарителска кампания на Кирил. Започва преди четири години, когато заедно с приятели събира около сто тома за опожареното читалище в родното си село Мененкьово. След това помислихме, че не трябва да се набавят книги, само когато е избухнал някъде пожар, а целогодишно да се търсят читалища, които имат нужда от тях, казва момчето. Оттогава събира книги чрез Фейсбук и ги дарява на закъсали образователни институции. На Коледа и Великден пък осигури хранителни продукти за самотни възрастни хора в множество села. Участва и в набирането на средства за пострадала в катастрофа съученичка.
Занимавам се с подобни кампании, защото те ми носят удовлетвореност и чувствам пълнота в мен самия – подчертава Кирил. – Освен това виждам, че книгите по някакъв начин помагат на хората – а и нали трябва да сме си в полза един на друг с каквото можем.
Кирил Балдев учи самостоятелна форма в математическата гимназия в Пазарджик. Стреми се да се развива, за да бъде, по думите му, част от обществото и да прави повече неща за България. Една от първите крачки, които предприема, идвайки в София, е да се запише в Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“.
Според мен всяка една книга си струва да бъде прочетена – вярва той. – Затова и чета всякаква литература, тъй като в даден момент получената информация може да ми послужи. Обичам да чета всичко, но най-любимият ми жанр е психологията, а също и криминални романи.
След като завърши училище, Кирил смята да учи политология. Но не и да влиза в политиката, защото българският народ се е настроил зле срещу всички политици – добри или лоши. Ще се опита обаче да основе свое движение, което да събира всички българи, без значение откъде идват и какво работят, и всеки със своите идеи да даде нещо от себе си в полза на нашата страна.
Снимки: личен архив
Няколко граждански сдружения от Лом и Козлодуй организират от 16:00 часа днес протест и автомобилно шествие срещу лошото състояние на пътищата в Северозападна България и по-специално на пътя Лом - Козлодуй, по който ежедневно пътуват много хора от..
След дни наред отчитано превишение на фините прахови частици във въздуха на София като мярка за решаване на проблема от Столичната община въвеждат зелен билет на стойност 1 лв. за пътуване в градския транспорт, както и безплатно паркиране в..
След Йордановден и Ивановден дойде ред и на Бабинден у нас! За една от най-вдъхновяващите професии- акушерството и първата среща с новия живот, за традициите вчера, днес и утре и "бабите", които ги пренасят – за всичко това ще говорим в "България днес" на..
Година на политическа нестабилност и противопоставяния не толкова на идеи за излизане от дългогодишния властови ребус, в който се намира България, а на..
Часовникът на кукления театър е една от емблемите на град Стара Загора вече 48 години. Той е пуснат в действие през 1977 година и е единственият такъв..
След Йордановден и Ивановден дойде ред и на Бабинден у нас! За една от най-вдъхновяващите професии- акушерството и първата среща с новия живот, за..