Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Райна Княгиня става първата дипломирана акушерка след Освобождението

Столичният й дом ще бъде превърнат в музей

Райна Княгиня, извезала знамето, символизиращо националния идеал за свобода, ще остане в историческата ни памет и с благородната си мисия, на която се посвещава след Освобождението. За работата й като първия дипломиран акушер съвсем скоро ще възвестява софийският й дом, който ще бъде превърнат в музей.

Къщата на Райна Княгиня в София се намира в столичен квартал, където някога с малки терени са били оземлявани герои, участвали в борбите за национално освобождение и в последвалите войни. Този квартал събира паметта на хората, които са успели да съхранят и повдигнат духа на българина, за да се бори в онова далечно време, казва Таня Доганова – Христова, една от потомките на Райна Княгиня.

В столичния си дом на ул. “Софроний Врачански” 119, Райна Княгиня се нанася през 1898 г. – след като оцелява от мъчения в турските затвори и успява да завърши акушерство в Москва. Но скоро съпругът й Васил Дипчев, подложен на политическо преследване, бива убит и тя остава сама с петимата си синове и храненичето си Гина.

И въпреки че страда от костна туберкулоза в напреднал стадий, изражда стотици деца както в дипломатическите мисии, така и в най-бедните квартали на София. Организира също първите школи за здравно възпитание, основава “Майчин дом” /днес голяма университетска акушеро-гинекологична болница – бел.ред./, води курсове за акушерки.

Райна Княгиня работи без каквото и да е възнаграждение за всички по-нямащи – разказва Таня Доганова – Христова. – Възрастни хора свидетелстват, че тя по всяко време е била готова с бастунчето си, със своите немощни нозе дори когато не са могли да я вземат с кон или с каручка, да се притече на помощ на някоя родилка. По същия жертвоготовен начин се е отнасяла и с поборниците, които е събирала на скромна трапеза в своя дом с лучец, бобец…

Според Тодор Кръстев, кмет на днешния столичен район “Сердика”, къщата музей на Райна Княгиня ще бъде готова до година и половина с помощта и на множество дарения.

Надявам се да направим на първия етаж музей на Райна Княгиня и в него да съберем спомените на нейните наследници, снимките и документите, които те ни предоставят, разказите, които ни споделят – казва Тодор Кръстев. – Музеят ще акцентира не върху революционната й дейност, а върху тази като създател на акушерството в новата българска столица и ще разказва за синовете й невероятни български герои. На втория етаж пък, по предложение на родствениците, ще бъде направен Музей на опълчението, защото районът е бил населяван именно от опълченци и от хора с принос в националноосвободителното движение. А дали този музей ще бъде превърнат в интерактивно място, в което децата да научават фактите с помощта на видеофилми, ще решим след като започне реконструкцията.

Сред богатата музейна експозиция Таня Доганова – Христова се надява да види и красивия портрет на Райна Княгиня, на който се е любувала в детството.

Аз я виждам много красива и одухотворена и тук говоря като кинорежисьор – добавя тя. – Това е един решителен и мъдър човек, обичащ хората и тези неща са изписани на нейното лице. Аз съм виждала и един много голям портрет на Райна Княгиня, който се намира в дома на правнучката й Олга Дипчева. И когато като дете съм гледала това лице, съм усещала едно изумително внушение на обич към хората, струящо от мъдрия й поглед. Като че ли ни призовава да се хванем и да оправим всичко в нашата родина.


Снимки: архив и личен архив



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Рота 4093 – български емигранти създават специална военна единица отвъд Желязната завеса

Българската национална доброволческа рота 4093, като част от състава на Американските въоръжени сили в Западна Германия, се създава на 20 октомври 1951 година. Това не е лесен процес, но показва, че има немалък брой наши сънародници, които не са..

публикувано на 06.05.24 в 06:30

Възкресение Христово преобръща представите за живота и смъртта

Очакван с трепет и отбелязван с голяма тържественост, Великден е венецът на Христовото учение . За християните той е сбъднатото обещание за победата над мрака и безсмъртието на човешката душа . С надеждата за спасение от преходното и..

публикувано на 04.05.24 в 15:20

Велика събота е най-благословеният ден

Православната църква прославя Велика събота като най-благословения седми ден, в който Словото Божие лежи в гроба като мъртъв човек, но в същото време спасява света. Положен в гроба, духът на Исус Христос е в ада, за да разкъса оковите му и да отвори..

публикувано на 04.05.24 в 09:01