Започна изкупната кампания на тютюна от едролистната сортова група „Бърлей“, реколта 2019 година. Цените са с около 10-15 % по-високи, в сравнение с миналата година, заяви Цветан Филев, председател на Националната асоциация на тютюнопроизводителите в България.
Надявам се в Североизточна България да бъдат произведени около 2000 тона тютюн, което е 20 % от цялото национално производство. Тази година климатичните условия благоприятстваха да се произведе много качествена суровина. Това означава, че тютюнопроизводителите могат да очакват по-адекватно окачествяване и оценяване на реколтата и пропорционално – да получат по-добри изкупни цени в сравнение с предходната година.
Стопани от общините Тутракан и Дулово вече предадоха първите си количества тютюн от реколта 2019 г. Средната цена за килограм тютюн от сортовата група „Бърлей“ миналата година е била 3,05 лв. за килограм, а сега стопаните са реализирали първите си количества на цени от 3,30 - 3,40 лв./кг. Според Цветан Филев производителите разчитат на девет активни фирми да изкупят продукцията им, въпреки че МЗХГ е издало разрешение за изкупуване на тютюнева суровина на повече от 30 субекта. Разчитаме на коректност, да окачествят адекватно труда на тютюнопроизводителите и те да получат цените, които заслужава произведената тютюнева суровина, изтъкна председателят на браншовата организация и допълни:
На фона на всяка година намаляващото производство и все по-големия брой на отказващи се тютюнопроизводители, на тютюневата суровина в България може да се сложи етикет „дефицитна стока“. Конкуренцията, която по-малките количества пораждат между търговските оператори и по-доброто качество на суровината поставят българските тютюнопроизводители в благоприятна ситуация. Но самите те трябва да следят за адекватното оценяване на продукцията и плащането в срок на тютюневата суровина, който е 30 дни от нейното продаване на пункта“, предупреждава Цветан Филев.
Снимки: Айше Лятиф
Газопроводът "Балкански поток“ няма да бъде обект на наложени от САЩ санкции за транзакции с "Газпромбанк“. Това става ясно от писмен отговор на депутатско питане до енергийният министър Жечо Станков. На 23 декември 2024 г. министерството на външните..
Радио България отбелязва своята 89-а годишнина. Честит празник, колеги! Честит празник, слушатели и приятели отблизо и далеч! Въпреки трудното време, през 2021-2022 г. успяхме да възстановим аудио предаванията "България днес" на..
В различни периоди от съществуването си, дирекция "Предавания за чужбина" на общественото радио, позната днес като мултимедийната многоезична програма на БНР – Радио България, е била повече от работно място за редица популярни имена от родната..
На 21 февруари се отбелязва Международният ден на майчиния език, вписан в календара на Организацията на обединените нации за образование, наука и..
В брой 39 на предаването слушайте: За България и Венсан Дюпюи, или как един французин решава да стане учител у нас - среща с дългогодишния..
Втори ден на бойкот на търговските вериги за хранителни стоки обявиха обществени организации за 20 февруари, след като отчетоха успех на първата такава..