Фолклорът е голямото нематериално наследство на народа ни, той е толкова разнообразен и специфичен за различните части на страната ни, че си струва да бъде опознат от всеки българин. С идеята, че възстановките на народни обичаи и празници не трябва да служат само за атракция на чужди туристи, а да достигат до все по-голяма българска аудитория, в село Чавдар, близо до София, създадоха първия по рода си интерактивен център за изворен фолклор. Всичко там е направено със съвременните средства за визуализация, с интерактивни инсталации, компютърни игри и възстановки на сцени от живота в селото.
Центърът включва както реставрирана стара селска къща, така и нова пристройка с две изложбени зали, като двете сгради са в хармония и се допълват. Оценката на специалистите е, че имаме иновативен в културната сфера обект, който не оставя зрителя пасивен, а предлага възможност за забавление в полето на фолклора.
Подготовката на проекта „Фолклорен център с. Чавдар“ продължила 3 години. Инициатива била на местното читалище „Надежда“ и на кмета на общината Пенчо Геров. Едните искали да имат представителна сцена, на която да показват богатата самодейна програма на читалището, а общината подкрепила проекта, защото има потенциал да привлече много туристи към селото. Община Чавдар е най-малката по площ в Софийска област, но е сред първите 10 общини с най-развит туризъм в България.
Най-впечатляващото и мотивиращото за мен като етнолог и фолклорист беше ентусиазмът на местните хора, много доброто сътрудничество между общинската администрация, читалището, самодейците и всички хора в селото – казва доц. д-р Ваня Матеева:
Въпреки многото трудности, които преодоля общинската администрация, този фолклорен център е факт. Бих откроила инициативността и организираността на хората в Чавдар, за да бъде реализиран съвместния проект. Тези техни качества са в основата да се запази нематериалното наследството на този край. Независимо от промените в начина на живот във времето, тук традициите са живи и устойчиви. Всичко се поддържа с цената на вложен труд и средства на хората. Включително и пенсионери, които живеят оскъдно в нашата държава, но дават от себе си, когато трябва да се организира събитие, свързано с опазване традициите в общността.
Първият етап на проектирането беше свързан със сградата, за да може да се добави към вече съществуващата постройка с типична селска средногорска архитектура от района на Средногорието. До нея в двора поставихме изложбена зала, която трябваше да проектираме, без да имаме представа какво ще бъде съдържанието – казва арх. Кристина Стефанова:
Бяхме привлечени от предизвикателството да създадем нов туристически продукт в България. Уникално беше, че можехме да работим по целия процес – от промяната на подробния устройствен план, през реставриране на старата сграда и създаването на нова интерактивна експозиция. Успяхме да запазим една от стаите в автентичния й вид, в двора реставрирахме и стария кладенец. Гордеем се с това, че тук сме направили първата енергоефективна обществена сграда, изградена в България. Конструкцията представлява стоманобетонен скелет с различни изолационни пластове, целият е обвит с „черупка“ от ламарина, която изцяло затваря сградата. Запазихме топли приятелски отношения с всички от селото и доброволците, които помагаха в процеса по създаването и оборудването на Центъра. Това беше най-важното, не просто да създадем нов туристически обект, а хората на Чавдар да го припознаят като част от селото, да го обичат и да го съхраняват, защото тук е събрана тяхната родова памет.
Сградата в с. Чавдар, проектирана от екипа на арх. Кристина Стефанова, е носител на Наградата на публиката в българския архитектурен конкурс WhATA Awards за 2018 г.
Снимки: folklorecenter.bg
Атанасовден, наричан още и "сред зима" в народния ни календар, е празник, в който православната църква и фолклорните ни традиции отдават почит на свети Атанасий Велики – александрийски архиепископ и борец срещу арианството (църковна ерес, отричаща..
Рибново, магнетичното родопско село, което допреди десетина години живееше в своя капсулиран свят далеч от глобализацията, сега радушно посреща туристи. Жителите му са българомохамедан и и се отличава т със запазен ия си бит, пъстър..
Първи януари е наситен с много емоция, очакване и радост, свързани с надеждата за благодатна година, в която всеки член на семейството да бъде здрав и да постига мечтите си. В българския празничен календар 1 януари е известен като Сурва, а също и..