1 ноември е ден в памет на българските светци, просветители, книжовници и революционери – будители на народния дух в трудните времена от българската история. „Доволно вече що сте спали. Станете! Дойде бъдний ден” пише през 19 век поетът Петко Славейков. Официално Денят на будителите се чества от 1922 година, като 1 ноември е денят на Св. Йоан Рилски по стар стил. Този най-велик български светец (876-946г.) е обявен и за първия будител. През 18 век се откроява фигурата на Паисий Хилендарски – монахът, написал сред тъмнините на османското господство „История славянобългарска”, за да покаже на подтиснатите българи, че са нация със славно минало. През 19 век най-видните будители са борците за независимост от османска власт, националните герои Васил Левски и Христо Ботев, и много други. 1 ноември е празник на българските учени и на българските журналисти.
"Десет велики българолюбци" е оазис и място за вдъхновение. С тези думи вицепрезидентът Илияна Йотова описа новата книга на журналиста Милена Димитрова, чиято премиера събра във вторник вечер в Национа лната библиотека "Св. св. Кирил и Методий"..
През 2007 г., на 11 юни президентът на САЩ Джордж Буш-младши е на посещение в София. По решение на тогавашния протокол пресконференцията, която дава за медиите се провежда сред експонатите на Националния археологически музей. Официалният обяд за госта..
Православната ни църква почита днес, 11 ноември (по стар стил 24.11.), паметта на свети Мина. В България той е един от най-обичаните светци, който най-бързо помага на вярващите, отправили искрена молитва към него. Иконата на св. Мина в..
Преди 105 години, на 27 ноември 1919 г., в парижкото предградие Ньой сюр Сен е подписан договор, който официално слага край на участието на България в..