1 ноември е ден в памет на българските светци, просветители, книжовници и революционери – будители на народния дух в трудните времена от българската история. „Доволно вече що сте спали. Станете! Дойде бъдний ден” пише през 19 век поетът Петко Славейков. Официално Денят на будителите се чества от 1922 година, като 1 ноември е денят на Св. Йоан Рилски по стар стил. Този най-велик български светец (876-946г.) е обявен и за първия будител. През 18 век се откроява фигурата на Паисий Хилендарски – монахът, написал сред тъмнините на османското господство „История славянобългарска”, за да покаже на подтиснатите българи, че са нация със славно минало. През 19 век най-видните будители са борците за независимост от османска власт, националните герои Васил Левски и Христо Ботев, и много други. 1 ноември е празник на българските учени и на българските журналисти.
Археолози проучиха некропол в местността Каваци край Созопол. Периметърът, в който се намира е част от историята на Аполония Понтийска и е датиран от IV в. пр. Хр. " Това е един много участък с интересни погребения, в които се открива нюанс на..
Много рядка и ценна стъклена бутилка откриха археолозите в гроб от ІІ в. в южния некропол на римската колония Деултум край село Дебелт /Югоизточна България/. Уникалното е, че върху нея е изобразен митът за чудовището Химера, победено от героя..
Православната ни църква отбелязва днес Събора на св. Архангел Михаил, предводител на небесното войнство и безплътните ангелски йерархии, победили силите на мрака. Това е един от най-тачените есенни неподвижни християнски празници, наричан още..
Преди 105 години, на 27 ноември 1919 г., в парижкото предградие Ньой сюр Сен е подписан договор, който официално слага край на участието на България в..