Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ако аз бях на мястото на кмета? – мнение на експерта по икономика и финанси Владимир Каролев

Може ли местната власт да спомогне за решаване на големите проблеми на България: демография, стандарт, инвестиции?

Снимка: БГНЕС

Икономистът Владимир Каролев е популярна в публичното пространство личност заради своята ясна и категорична позиция по значимите проблеми пред обществото ни. Каролев живее в столицата повече от 45 години и дори се яви сред кандидатите за градоначалник на изборите преди около 10 години. Смята, че в политиката трябва да влизат хора с достатъчен опит в частния сектор, които са водени не от користни цели, а от желанието да променят към по-добро живота на българите. Същото качество той търси и в кандидатите за местната власт през годините. По думите му, София трябва да се ръководи от личност сопит, способности, характер и воля, така че градът ни да продължи да се трансформира в модерна европейска столица. „Кметовете и общинските съвети могат да направят много, за да подобрят качеството на живота на хората в едно населено място. От първостепенна важност е да вземат мерки за по-чист въздух – това е основен проблем в България“ – казва Владимир Каролев:


„Все още много отпадъци се изгарят в предприятията, а хората използват отоплителни печки на дърва и въглища. В тази посока кметовете могат да предприемат мерки, за да няма замърсяващи предприятия на територията им, да подават сигнали за такива предприятия, а и да говорят с гражданите постепенно да ограничават използването на замърсяващи отоплителни уреди. Няма да стане бързо, но трябва да се работи в тази посока. Другото нещо, което могат да направят кметовете, особено в по-големите градове е свързано с организацията на движението. Например аз в София съм възмутен, че виждам толкова проблеми, които не изискват големи инвестиции, и въпреки това нищо не се предприема. Преди години се говореше за промяна в Закона за движение по пътищата, свързана с десния завой на кръстовищата − да може да се завива на червен светофар. Това е елементарна мярка, която не изисква никаква инвестиция. Тя обаче би намалила много замърсяването на въздуха, защото колите ще спират по-малко на светофари и ще намалят времето, за което софиянци отиват на работа. Подобни проблеми с трафика и замърсения въздух има и в много други градове − в Пловдив, Стара Загора, Дупница, Благоевград, даже и в Петрич в края на работния ден. Чудя се, кога най-после ще се разбере, че там, където няма възможност да се правят естакади, решението е да се направи кръгово кръстовище − то ускорява движението и не се предизвиква струпване на коли, особено в пикови часове.

Друга възможност пред кметовете е да възлагат част от услугите, за които общината няма средства, на частния сектор. За съжаление, особено в София не видях нито един кандидат кмет, който да предлага увеличаване на частните детски градини, например. За тази цел е необходимо единствено да се заделят общински имоти където да бъде позволено построяването само на детски градини. Част от местата в тях, общината да има право да ги предоставя със субсидирана такса на семейства, които се нуждаят от такава субсидия. Аз съм абсолютно убеден, че ще има предприемачи, готови да извършат този вид дейност. Дори някои от дейностите, които по традиция общината поддържа и плаща, могат да се поемат от частни фирми или публично-частни партньорства, например осветлението. Много е важно да се стимулира публично-частното партньорство, особено в държави като нашата, където обществените структури още нямат нито достатъчно опит, нито средства, за да се справят с различните дейности самостоятелно.“

Владимир Каролев има предложение и за това, как общинската администрация чрез своята данъчна политика и икономически стимули да насърчи хората да останат, а не да бягат от по-малките общини в търсене на възможности за доход и работа. По думите на икономиста изборите за местна власт показаха, че биват преизбирани онези кметове, които имат успех в привличането на средства по европейски проекти, но не за собствена облага, а за видими резултати в полза на своите съграждани.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Търси се думата, описваща 2024 година за българите

Платформата за грамотност и правопис "Как се пише" за четвърта поредна година търси думата, която да опише максимално изминалите 365 дни на 2024 г. "Всеки може да даде своите предложения, дори те да се повтарят - напишете ги", призовава Доли..

публикувано на 06.01.25 в 11:18

Жилище от 100 кв. м. в България струва 199 средни заплати

В 11 областни града в страната 1 кв. м. жилищна площ струва под 1000 евро. В 13 областни града цената е от 1000 до 1400. В София и Варна квадратният метър е 2400 евро, каза пред БНР Добромир Ганев от Националното сдружение "Недвижими имоти". В..

публикувано на 06.01.25 в 10:04

Спорът за премиерския пост прекрати преговорите за съставяне на правителство

ГЕРБ-СДС прекратява преговорите за съставяне на редовно правителство заради отказа на "Демократична България" (ДБ) да подкрепи кандидат от ГЕРБ за премиер, съобщиха от ГЕРБ. "Не беше постигнато съгласие с ДБ за персоналния състав на бъдещо..

публикувано на 06.01.25 в 08:55