Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Станислав Хвърчилков: "Щастлив съм от интереса, който публиката проявява към мен и работата ми"

Китаристът изнесе няколко концерта в България през 2019-а година

Снимка: Иван Русланов

След като 15 години не беше изнасял концерти в родината си, през 2019 г. Станислав Хвърчилков зарадва българските си почитатели с две различни програми, за които ще научите от неговото интервю за Радио България.

Ще припомним, че той свири на класическа китара от 30 години. След като завършва НМУ „Любомир Пипков“ в София, музикантът се установява в Лондон. Там продължава при Майкъл Левин в Кралската музикална академия. Има над 20 награди от национални и от международни конкурси за китара, сред които международният конкурс за млади китаристи „Андрес Сеговиа“ в Германия през 2002 г. Носител е на отличието „Музикант на годината“ за 2003-а на предаването Allegro Vivace на БНР. Печели награди и стипендии от Hattori Foundation, Musician Benevolent Fund и Royal Philharmonic Society.

Станислав Хвърчилков е изнасял рецитали в България, Гърция, Дания, Великобритания, Германия и Швейцария. В периода от 2009 до 2016 г. има издадени няколко компактдиска  със собствени  композиции  и аранжименти на известни класически пиеси за китара и за цигулка и китара. Първият му солов авторски албум излезе преди години и се казва First Fruits.


През декември 2018-а получих покана от госпожа Маргарита Димитрова – директор на Празници на изкуствата „Аполония“, да гостувам на  фестивала през 2019-а – разказва изпълнителят. Последно участвах в програмата на престижния форум преди 14 години. Бях много щастлив, че отново ще свиря на тези празници. Подготвих подходящ репертоар – избрах известния квинтет на Бокерини „Фанданго“. Изпълних го с квартет „София“. Преди гостуването ми в Созопол имах концерт и пред софийската публика, в криптата на храм паметника „Св. Александър Невски“, което беше моя сбъдната мечта. Там изпълних мои авторски произведения, мои транскрипции на пиеси от Й. С. Бах и творби от парагвайския композитор Августин Бариос. Тази солова програма представих няколко седмици по-рано и в Лондон. След изявите ми в София и Созопол, аз съм много щастлив от този интерес, който публиката проявява към мен и работата ми.

Станислав Хвърчилков обича да експериментира. Има желание да продължава да пише музика, да свири и да композира и за електрическа китара. Освен преподавателската дейност, той е отворен да свири в различни състави. Не е от изпълнителите, които се концентрират изцяло върху соловата си кариера. Има вече готови нови пиеси и за следващ авторски албум, но е въпрос на време той да бъде издаден.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Костадин Гугов

90 години от рождението на знаменития народен певец Костадин Гугов

Роден на 12 февруари през 1935 г. в София, в семейство на бежанци от Кукуш, Костадин Гугов остава известен като един от най-автентичните изпълнители на народни песни от Македонската фолклорна област. "Имах щастието да израсна с песните на..

публикувано на 12.02.25 в 07:30

"Някъде там"… любовта съществува

Преди десетина години в едно телевизионно предаване се появи малко момиче с голям глас. 15-годишната тогава Михаела Маринова днес вече е утвърдена певица, която не престава да се развива като артист. За това време успя да спечели редица награди и..

публикувано на 11.02.25 в 10:15

"Късно е" – вдъхновена от силата на българката да отстоява любовта

Вярна на своя характерен етно стил с актуално звучене, Димана Мирчева, позната като DIA,ни поднася най-новия си сингъл – "Късно е". В него певицата и автор на песни надгражда посланията си, както винаги опирайки се на български легенди и вярвания,..

публикувано на 10.02.25 в 10:15