Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Столичната библиотека почита поета Гео Милев със специална изложба

Снимка: bulgarianhistory.org

Столичната библиотека отбелязва 125-годишнината от рождението на Гео Милев със специална изложба, озаглавена „Човекът преди всичко“. Поет, преводач, литературен и театрален критик, режисьор и журналист – все дейности, изискващи пълна отдаденост и посвещение. Това са качествата, с които Милев извоюва заслужено място в българската литература и националната памет. Сред експонатите са две от издадените стихосбирки на поета – „Жестокият пръстен“ и „Иконите спят“, първото самостоятелно издание на поемата „Септемврий“, както и книги на чужди писатели, преведени от Гео Милев. Интересни са и броевете на списание „Славейче“ от 1906 година, които публикуват първите литературни опити на поета, докато е още дете. Факсимилета от снимки и документи, свързани с живота и творчеството му, както и негови автопортрети и рисунки също са част от юбилейната изложба.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

В Лондон представят "Енигмата Сборяново" на Драгомир Богомилов

Книгата "Енигмата Сборяново" на Драгомир Богомилов ще бъде представена тази вечер от 19.00 ч. в галерия "София" в Българския културен институт в Лондон. Преди повече от 2000 години днешният резерват Сборяново е бил център на мистичните..

публикувано на 25.04.24 в 06:10

Диан Костов показва в Брюксел нови измерения на християнското изкуство

Българският автор Диан Костов преобразява най-голямата базилика в Брюксел с изложбата-инсталация "Кръстопът – цената на избора". 17-метрови сцени от живота на Христос и Св. Богородица, ще са на фасадата на националната базилика „Светото сърце“..

публикувано на 21.04.24 в 07:10

Албанският писател Григор Бануши се среща с българската публика

Албанският писател Григор Бануши пристига в България за премиерата на новия си роман "Недовършена симфония" (изд. Изида). Преводът на български език направен от преводача Екатерина Търпоманова, преподавател в Софийкия университет, а допреди години и..

публикувано на 16.04.24 в 16:14