След поредица от сътресения, заради криза в управлението на Българското национално радио, за генерален директор на медията бе избран Андон Балтаков. Първите си стъпки в журналистическата кариера той прави в Радио България, а работата му с най-ярките имена в историята на БНР задава посоката на неговото бъдещо развитие. След специализация в BBC, постъпва в Associated Press в Ню Йорк, а после и в CNN Digital, където се издига до мениджърски позиции.
„Реализацията в Съединените щати ми даде много – в професионален и в личен план. За мен като човек и професионалист има един момент, в който се замисляш дали можеш да дадеш нещо обратно. Тъй като Радиото премина през няколко кризи, направих анализ, преди да напиша концепцията, и стигнах до извода, че голяма част от тези кризи са предизвикани от начина на управление и ръководство на организацията. Смятам, че за тези 20 години съм успял да натрупам не само теоретичните познания за модерно управление на една комплексна структура каквато е БНР. В същото време познавам и спецификата на правене на съвременна дигитална журналистика и хората, които създават радиопрограми биха могли да се ползват от тези познания и моя начин на управление.“
Любовта към Радиото и предизвикателството да изведе обществената медия на челни позиции в дигиталното пространство карат Андон Балтаков да поеме решаващата крачка към България и да остави уредения живот и успешната си кариера в САЩ. За него най-важни са хората, а не управленските функции или системите за управление, които има в една организация. За да разбере какво е усещането и мисленето на хората, провежда срещи с всички работещи в системата на БНР.
„От една страна усещам надеждата, но от друга страха – казва Балтаков. Не мога да разбера защо хората са се страхували толкова дълго време. Страхът ги кара да не мислят творчески и има негативен ефект върху техните умения. Искам по някакъв начин да катализирам промяната точно в това вътрешно усещане у всекиго, за да разгръща пълноценно способностите си и това да му доставя удоволствие. Това е един от основните фактори за успешно развитие.
В творческите организации, в които съм работил в САЩ, хората отиват на работа с любов, защото разгръщат себе си. Аз идвам така на работа всеки ден и това очаквам и от хората. Те имат пълната ми подкрепа, ако са точно толкова искрени като мен в стремежа ми да допринеса за бъдещото развитие на БНР.“
За новия генерален директор на БНР, Радио България е „прозорецът на България към света и на света към България.“
„С тази философска рамка ще работя с колегите в Радио България, за да я реализираме“ – подчертава той. По отношение на звуковото присъствие на програмата, Балтаков е категоричен, че то трябва да се осъществи. С помощта на хората в програмата той смята да изгради стройна концепция, с която предаванията за чужбина да придобият съвременен облик.
Като човек, живял дълги години зад граница, наблюденията на Андон Балтаков са, че чужденците се интересуват от културата и сигурността, независимо дали са временно пребиваващи или просто туристи. Същото важи и за нас българите.
„Първото нещо, което проверяваме – дали е стабилна държавата. След това се интересуваме дали хората са усмихнати и отзивчиви, как живеят. В туристическите справочници има всякаква информация къде и какво трябва да се посети. Но това, което хората, посещаващи една държава искат да разберат, е къде ходят местните, как се забавляват, кое ги прави радостни. Въпросът е да покажем как живеем и колко сме гостоприемни. Америка е съвсем различна. Не мога да сравнявам България със Съединените щати. И двете държави си имат своите плюсове и минуси. Пътувал съм и съм работил в други държави и винаги съм искал да видя хубавото, защото всяка една страна има с какво да ме обогати и като човек и като професионалист. Да, има неща, които не ни харесват, но е добре да се открият и положителните . Това важи и за хората – всеки един човек, някъде дълбоко в себе си е добър!“
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов е изпратил писмо до "Продължаваме промяната"-"Демократична България" с предложение за излизане от политическата криза. Информацията е потвърдена от източници на БНР, информира Мария Филева. Борисов е предложил лидерът на..
На четиристранна среща на вътрешните министри на България, Унгария, Австрия и Румъния, която се проведе на 22 ноември в Будапеща, стана ясно, че Австрия вдига ветото си и вероятно от началото на 2025 г. България и Румъния ще станат пълноправни членки на..
Патриаршеската катедрала "Свети Александър Невски" отбелязва своя храмов празник днес. Светата обител, символ на българската столица, е храм-паметник, построен "в знак на признателност към руския народ за Освобождението на България от османско иго..
От следващата учебна година профилираната гимназия с интензивно изучаване на румънски език "Михай Еминеску" може да бъде преместена в сграда в центъра на..
В дните 22 и 23 ноември Българската православна църква ще отбележи тържествено 100 години от освещаването на Патриаршеския ставропигиален храм-паметник..
"Инвестирането в хората, образованието, иновациите и технологиите е ключът към успеха в бъдеще", заяви президентът Румен Радев на откриването на бизнес..