Проучване на социологическата агенция Алфа Рисърч установява завишено търсене на информация за заплахите от коронавирус в страната, умерено притеснение от ситуацията и положителна оценка за мерките на властите мерки срещу заболяването.
75 на сто от пълнолетните граждани следят информацията за случващото се в България ежедневно, 19% - от време на време, а незаинтересованите са едва 6%. Ограниченият брой случаи, регистрирани до този момент в България, води до известно намаляване на високото напрежение.
След потвърденото вече наличие на вируса в страната, най-голяма част (55%) са загрижени, 34% не са особено притеснени, а силно притеснени се чувстват 11% от българите. Наблюдава се любопитно различие между нагласите сред най-младите и тези сред най-възрастните.
При най-младите има най-високи нива на тревожност, но не непременно съпроводени със стриктно спазване на препоръките, а сред най-старите, които са и най-рисковата група, тревогата е по-ниска. Според експертите, тази парадоксална картина е следствие от начина на живот на хората. Притеснението на младите се подхранва от факта, че те са сред най-активно общуващите и пътуващи българи, а относителното спокойствие на най-възрастните е резултат от слабата мобилност.
Предприетите от властите мерки за ограничаване разпространението на коронавируса получават положителна оценка. Според 67% от анкетираните българи те са адекватни на ситуацията, 19 на сто считат, че мерките трябва да са по-строги, а според 14% някои ограничения са ненужни. В това отношение също проличават поколенчески различия. Най-възрастните и най-малко притеснени хора имат очаквания за още по-строги мерки, а най-младите и най-загрижени ги намират за прекалени. Което е косвен признак, че въпреки притесненията, най-младите едва ли ще сменят радикално начина си на живот.
Междувременно Съветът по сигурността към Министерския съвет обяви нови ограничителни мерки, насочени към административните звена в цялата страна. Какви са те, можете да прочетете ТУК.
На Йордановден в "България днес" говорим за пречистването чрез водата, за символите на вярата и отмитите грехове, които подготвят душата за единението с Бога, чрез тайнството "кръщение". И още – през декември 2024 година Google обяви най-търсените думи и..
Във вторник , 7 януари, в сутрешните часове по поречието на Дунав, в котловините и Горнотракийската низина ще има мъгла или ниска слоеста облачност. Преди обяд ще е предимно слънчево. След обяд облачността ще нараства и до вечерта ще стане..
На 6 януари Българската православна църква отбелязва Богоявление. Според Библията, на този ден Йоан Кръстител покръстил Исус Христос в река Йордан. По традиция в храмовете се извършва празнична Богоявленска литургия, освещава се вода и след това..
Всеки ден да се мисли за мира и посланията, които изпращат политиците, призовава журналистката Цветана Паскалева, която от 30 години живее в Армения...
На Йордановден в "България днес" говорим за пречистването чрез водата, за символите на вярата и отмитите грехове, които подготвят душата за единението с..
Платформата за грамотност и правопис "Как се пише" за четвърта поредна година търси думата, която да опише максимално изминалите 365 дни на 2024 г...