Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Заради COVID-19

Исканията за социални помощи нарастват, все още няма риск за учебната година

| обновено на 02.04.20 в 10:02
Снимка: Архива

Само за ден са регистрирани над 4700 безработни българи

Правителството е поискало актуализация на бюджета, за да се посрещне увеличаващият се брой на исканията за помощи, съобщи на брифинг в Министерския съвет министърът на труда и социалната политика Деница Сачева. Към момента 23 000 души получават социални помощи. „В началото на кризата сме, готвим се за най-лошото“ - каза Сачева, но уточни, че е рано да се правят генерални заключения.  

Само в рамките на вчерашния 1 април бюрата по труда в страната са регистрирали 4777 нови безработни. 

45 млн. лева са насочени към българските общини, за да могат да осигурят патронажна грижа. На над 17 000 души ще бъде осигурен топъл обяд. Предстои и предоставяне на индивидуални хранителни пакети, съвместно с Българския червен кръст, като от тази мярка ще бъдат обхванати около 45 000 души.

Общият брой на болничните листове е над 176 000, над 5200 са заради карантината.

59 са заявленията, подадени до момента по програмата на правителството "60/40". Очаква се до края на седмицата Европейската комисия (ЕК) да даде разрешение за плащанията по програмата, каза още Деница Сачева.

Изплащането на пенсиите ще започне до 7 април и ще продължи до 23 април. Хората над 68 години ще получат пенсиите си вкъщи. Пенсия може да бъде получена и от упълномощено лице с еднократно изрично пълномощно.

Учениците ще се върнат в клас най-рано на 14 май

"Няма да има проблем да приключим учебната година при сценарий - връщане в клас след края на извънредното положение, ако то се удължи до 13 май", заяви на брифинг в Министерския съвет и министърът на образованието Красимир Вълчев. 

Той допусна, че е възможно преместване на изпитите във времето - от 4 до 10 дни. Ще бъде предложено планираните дати за държавните зрелостни изпити да бъдат променени - на 30 май и 1 юни. 

Относно кандидат-студентските кампании, просветният министър заяви, че ведомството има готовност, да издаде и по-рано дипломите на учениците от 12 клас, в случай, че в някое висше училище у нас или в Европа приемните изпити не бъдат изместени. Министерството на образованието и науката ще предложи и отлагане на изпитите за учениците след 7 клас, така че те да се проведат на 13-15 юни. 

Красимир Вълчев подчерта и, че няма единна организация на обучението при дистанционното обучение, влязло в сила след обявяването на извънредното положение в страната: „Факт е, че е трудно и затова отново искам да благодаря за подкрепата на родителите и на учителите“. 

Министърът поясни, че висшите училища са били подготвени за дистанционното обучение, но има проблем с практическото обучение в някои от университетите, като например в професионално направление „Медицина“. Още по темата - ТУК

Всичко по-важно за COVID-19, на български език, можете да проследите и специалната секция на БНР в  по въпросите на коронавируса. 

Актуална информация за коронавируса и мерките в България ще откриeте на още девет езика - в чуждоезиковите секции на уеб сайта на Радио България

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Икономист: Заплатите в София са сравними със заплатите в други европейски градове

Стандартът на живот в София и някои по-големи градове в България е висок. Трябва обаче да се отделя повече внимание на регионите в страната, които значително изостават по доходи, каза икономистът Георги Вулджев пред Радио "Фокус". Той напомни, че..

публикувано на 22.07.24 в 16:24

Близо 1000 декара горски терен край Петрич е обект на частни интереси

Жителите на петричкото село Кавракирово излязоха на протест заради внесено предложение до общинския съвет на община Петрич, което засяга близо 1000 декара горски терен. Според протестиращите става дума за изграждане на фотоволтаичен парк, който ще..

публикувано на 22.07.24 в 10:37

И рибите в Черно море страдат от екстремните жеги

Непоносимите горещини, които връхлетяха Балканите през последните седмици, причинявайки изпепеляващи пожари и в България, застрашават живите организми в Черно море. Еколози алармират, че рекордните температури са пагубни не само за хората и..

публикувано на 22.07.24 в 09:50