Доклад, изготвен от Медицинския експертен съвет, подпомагащ правителството в борбата с коронавируса в България, потвърждава, че приложените досега мерки за физическа и социална изолация са наложителни. В хода на епидемията те могат да бъдат преосмислени и при благоприятното ѝ развитие – олекотени, е общото заключение на експертите.
Според председателя на Съвета проф. д-р Коста Костов, диагнозата на инфекцията трябва да се основава на PCR тестове, а епидемиологичното проследяване може да се осъществи чрез комбинираното използване и на други лабораторни методи.
На съвместен брифинг с представители на Медицинския експертен съвет и на Националния оперативен щаб за борба с COVID-19, премиерът Бойко Борисов заяви, че все още няма достоверни бързи тестове, но такива се очаква да бъдат създадени в близките седмици. Той посочи, че България е поръчала чрез Европейската комисия един милион теста.
Министърът на здравеопазването Кирил Ананиев предлага България да внесе от Китай два медикамента (хидроксихлорофин сулфат и азитромизин-таблетки), за които е доказано, че когато се комбинират, дават добър ефект. „Министерският съвет ще има извънредно заседание днес, за да приеме предложението“, заяви премиерът Борисов.
На брифинга стана ясно и, че днес ще бъдат преведени по 1000 лева чисто допълнително възнаграждение към заплатите на всички медицински и немедицински кадри, които са участвали на първа линия в борбата с коронавируса и които имат пряко участие по наблюдението и лечението на заболелите. Министърът на здравеопазването Кирил Ананиев уточни, че това засяга 1700 души в 34 лечебни заведения.
Всичко по-важно за COVID-19, на български език, можете да проследите и в специалната секция на БНР по въпросите на коронавируса.
Актуална информация за коронавируса и мерките в България ще откриeте на още девет езика - в чуждоезиковите секции на уеб сайта на Радио България.
Точно преди 3 години, на 24 февруари, започна инвазията на Русия в Украйна – събитие, което събуди Европа 77 години след края на Втората световна война и постави под въпрос една от основните цели на ЕС – предотвратяване на нов конфликт на континента...
По повод третата годишнина от войната в Украйна, българско-украински сдружения и неправителствени организации организират вечерта на 24 февруари шествия в София, Пловдив и Велико Търново. Терорът на Кремъл има невиждани размери и това е..
Най-престижният форум на местната власт на Балканите – B40 ще се проведе в София между 24 и 25 февруари. Темата на софийското домакинство е “Бъдещето на Балканите: иновации, сътрудничество, зелен преход и растеж”, а фокусът на българското..
Празничното богослужение по освещаването на новия български православен храм в Лондон възглавява Негово Светейшество българският патриарх Даниил, който..
Въпреки забраната на Столична община се проведе "Луковмарш" при изключително засилено полицейско присъствие. Участниците в крайнодясното шествие се..
Точно преди 3 години, на 24 февруари, започна инвазията на Русия в Украйна – събитие, което събуди Европа 77 години след края на Втората световна война и..