„Посланици на българската култура“ наричаме нашите музиканти, спечелили известност и признание по света. Сред тях несъмнено е диригентът Михаил Делчев, който десетилетия живее и работи в Дания. Преди броени дни той се присъедини към дипломатическата гилдия и в съвсем пряк смисъл, получавайки позицията почетен консул на България. Ще развива дейността си в гр. Ебелтофт, и консулски окръг − регион Централна Ютландия. В тази област най-компактната група българи се намира в университетския град Орхус, където наши студенти се обучават по различни програми. За решението на Министерския съвет и назначението си, г-н Делчев научава от медиите.
„Знаех, че българското посолство в Дания отдавна се е ангажирало с това предложение, но процедурата е дълга, изисква сериозни проверки и от двете страни. Ръководя доста състави в Дания. В момента е трудно, защото няма как да работим. Забранени са събирания над 10 човека. Хорове, оркестри, театри… всички културни институции са замразени. Очакваме 10 май, когато карантината ще бъде отменена. От средата на април възстановиха училищните занимания за началните класове. Децата ходят на две смени, за да се избегне събирането на големи групи на едно място. Докато не ходеха на училище, образователните институции подготвиха специални програми за обучението след карантината. Това изисква специална организация, която те направиха. Надяваме се, че в скоро време и университетите ще бъдат отворени за обичайната си учебна дейност.
В Швеция, където работя с хор за български народни песни „Перуника“, имат друга философия по отношение на епидемията. Там животът почти не се е променил, с изключение на уговорки за спазване на дистанция и пр. Мои колеги, а и хористи ми изпращат постоянно снимки как се разхождат, ходят по ресторанти.“
Сред съставите, които Михаил ръководи в Дания е женски народен хор „Седянка“, който през миналата година отбеляза 25 години от основаването си.
Дамите от „Седянка“ неведнъж са гостували у нас и са участвали с българските си песни по събори, фестивали, концерти.
Диригентът работи и с ораториален хор от 42-ма певци, камерен вокален състав.
Планирани са концерти през юни и юли, студийни записи… А с „Перуника“ ще изнесат лекции и концерти, основно с български фолклор в цяла Швеция. Но всичко зависи от темпото, с което ще се върнем към нормалния си живот. Колкото до дейността си като консул, диригентът споделя:
„Тепърва предстои да очертаем предстоящите задачи, в тази ситуация още е рано. Надявам се през лятото и есента вече да имаме яснота, разбира се, всичко ще е съгласувано с дейността на българското посолство. Основната ни задача е да популяризираме страната ни чрез съвместни инициативи и различни дейности. Иска ми се да звучи българска музика от всички жанрове. Мисля, че българската музика е интересна и с класическия си облик, и с фолклора. За съжаление, творчеството на нашите композитори в областта на симфоничната и камерната музика не е добре познато, но се надявам това да се промени.“
"Или се раждаш артист, или изобщо не ставаш такъв” - ехото от истинността на тези думи на родената на 2 декември в Ню Йорк прима на световната опера Мария Калас се долавя и днес. Точно 101 години след рождението на Калас една българка, истинска..
За Пламен Бонев De La Bona, като изпълнител и автор на музика 2024 година е изпълнена с обич. "Обичам" е заглавието на последния му сингъл, който е дал име и на най-новия му албум, събрал десет негови песни. Певецът разказва, че е работил по тази..
Младият певец Тодор Гаджалов представя новата си авторска песен "Заключена врата". Тя е вдъхновена от борбата на всеки човек със собствените му препятствия и предизвикателства. "Това е история за пътя нагоре – труден, но пълен с надежда...
Добил значителна популярност като част от дуета Pavell & VenciVenc’, Павел Николов пое по свой самостоятелен път в музиката. Дни преди рождения си ден..
Животът на Вирджиния Събева- GINI е музика. Като малка пее в хор, следват музикално училище, участие в музикалния формат "X Factor" и работа в чужбина...