Животът в България постепенно се възстановява. След дългата изолация хората използват хубавото време, за да прекарат повече време навън. А от 15 май до 15 юни те ще могат да съчетаят приятната разходка в централната част на София с участие в играта „Търси съкровището”. Целта ѝ е да популяризира места, личности и събития, свързани с историята на България, а също ордените и медалите като начин на обществена признателност на заслужили хора. 20-те „съкровища”, които трябва да намерят ентусиастите, са контейнери с отличия, учредени в периода от 1945 до 1991 г.
„Причината, поради която избрахме този период е, че тогава са създавани и раздавани най-много ордени и медали. Сред ордените са „Кирил и Методий”, „Народна Република България”, който е бил един от висшите, „Медал за майчинство“, с който са награждавани майки, родили, отгледали или възпитали 3 и повече деца. Този орден не присъства в съвременната наградна система. Включена е широка палитра от ордени, връчвани на хора с най-разнообразни заслуги и се надяваме играта да стимулира разбирането за българската наградна система”, обяснява Евгений Иванов, един от организаторите на инициативата.
Контейнерът съдържа също информация кога е учредено и отменено отличието, кой е неговият автор и кратко описание за какви заслуги е връчвано. Първите 25 участника с най-много открити съкровища ще получат каталог “Почетни звания, ордени и медали на България (1944 – 2020 г.)”, както и орден или медал (учреден в периода от 1945 до 1985 г.).
„Каталогът дава нов поглед върху българската наградна система, предпоставките за нейното възникване и развитие, има и непоказвани до момента образци. И най-важното: обяснява защо е бил връчван всеки един орден, почетно звание или медал. Включена е информация дори за металния състав – нещо, което не присъства досега в нито един каталог - казва Евгений Иванов и загатва, че отличията ще бъдат скрити около знакови за историята места: – Орденът „Кирил и Методий” ще е до места, свързани с българската култура. Военните ордени и медали – близо до национални паметници. Ние популяризираме тези места и искаме хората да научат, каква цел имат ордените и медалите и за какви заслуги са връчвани.“
Познават ли българите историята си или трябва постоянно да се напомня за по-важните места, личности и събития?
„Опасявам се, че българската история се интерпретира от гледна точка на политиката – смята Евгений Иванов. – Историята не следва да се разглежда еднозначно. Във всеки етап има събития, с които можем да се гордеем. И ние се опитваме да покажем точно това: че има хора, които са заслужили и са били удостоени с държавни награди. Ние трябва да ги познаваме, те трябва да служат за пример. Необходимо е обществото по-активно да разпознава хората, които заслужават отличия и да ги предлага за награждаване. Това е целта на проекта на ЕС, в рамките на който се реализира играта: да дадем по-широка възможност на гражданите да предлагат личности за ордени и медали. Има дефицити в съвременната наградна система и нашата задача е да посочим възможните решения.”
Организаторите разчитат на съвестта на участниците и уточняват, че лица под 18-годишна възраст трябва да са придружени от своите родители, защото контейнерите са скрити на места, изискващи присъствието на възрастен човек. Необходима е и предварителна регистрация. Всички условия могат да се намерят на страничката на играта във Фейсбук.
"Ако Народното събрание не приеме държавния бюджет за настоящата година, могат да последват протести". Това заяви в интервю за БНР главният икономист на КНСБ Любослав Костов. "За пореден път бюджетът става заложник на политическите интриги и на..
Българският език и култура ще продължат да се изучават в училища в Украйна, а украински студенти от български произход и занапред ще бъдат приемани приоритетно в нашите висши училища. За това се договориха образователните министри на двете страни проф...
Народните представители приеха единодушно на първо четене предложения от служебното правителство Закон за събирането на приходи и извършването на разходи през 2025 г. до приемането на държавния бюджет. "Основната цел е да се гарантират финансовата..
На 10 януари поглеждаме от върха на алпийския ски подиум с емоцията на един шампион – Алберт Попов. След това отскачаме на приятна среща в центъра на..
Румъния става най-големият производител на природен газ в ЕС Румъния е била най-големият производител на природен газ в ЕС през 2024 г., а от..
В събота, 11 януари, ще нахлува студен въздух. Ще е облачно. Валежи от дъжд ще има в източните райони и Горнотракийската низина. В Лудогорието и..