Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Велико Търново ще се бори за „Знак за Европейско наследство“

| обновено на 29.05.20 в 17:56
Велико Търново ще се бори за „Знак за Европейско наследство“
Снимка: ЕДН България

Общинският съвет на Велико Търново прие стратегия за утвърждаване образа на града като историческа и духовна столица на България, укрепваща и популяризираща националната идентичност като съставна част от европейските и световни постижения на цивилизацията. След съгласуване с Министерството на културата, Велико Търново ще кандидатства през 2021 г. за „Знак за Европейско наследство“. Един от основните аргументи за кандидатурата е значението на Велико Търново като един от петте свещени източноправославни градове в света.

Общината ще кандидатства и за домакинство на инициативата на ЮНЕСКО „Световна столица на книгата“ през 2023 година.

Нека да припомним, че регионалната библиотека „Петко Р. Славейков“във Велико Търново е основана още през 1889 г. като третата по значимост институция след Националната библиотека в София и Народната библиотека в Пловдив.В колекцията от 1200 екземпляра влизат ръкописът от 14-и век „Постен Триод”, първата българска старопечатна книга „Неделник” от Софроний Врачански (1806 г.), първото издание на „Рибен буквар” от Петър Берон (1824 г).
Още за дълголетните традиции и новите инициативи на това духовно средище прочетете ТУК.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Диан Костов показва в Брюксел нови измерения на християнското изкуство

Българският автор Диан Костов преобразява най-голямата базилика в Брюксел с изложбата-инсталация "Кръстопът – цената на избора". 17-метрови сцени от живота на Христос и Св. Богородица, ще са на фасадата на националната базилика „Светото сърце“..

публикувано на 21.04.24 в 07:10

Албанският писател Григор Бануши се среща с българската публика

Албанският писател Григор Бануши пристига в България за премиерата на новия си роман "Недовършена симфония" (изд. Изида). Преводът на български език направен от преводача Екатерина Търпоманова, преподавател в Софийкия университет, а допреди години и..

публикувано на 16.04.24 в 16:14

Старинни български килими в галерията на Българския културен институт в Париж

За първи път след повече от век в Галерията на Българския културен институт в Париж ще бъдат представени автентични български килими от XIX и XX век, съобщиха от институцията. Бутиковата изложба “История в цветове. 350 години българско килимарство”..

публикувано на 14.04.24 в 12:25