Културните дейци имат огромно значение за националната идентичност и духовността и държавата трябва да покаже, че държи на тях в условията на криза, е заявил президентът Румен Радев по време на среща с представители на независимите творци в България.
Повод за разговора е Петиция, инициирана от поетесата Даниела Кузманова и музикантът Венцислав Мицов и подкрепена с имената и авторитета на повече от 2000 творци. В документа, изпратен до 7 държавни институции, са представени конкретни искания за подпомагане оцеляването на независимия културен сектор след края на пандемията. „Необходимо е да се създаде реален регистър на потърпевшите в сектора. Според различни противоречиви мнения, независимите творци са между 2 000 и 80 000“, коментира Мицов пред Радио България. Творците настояват да знаят, колко от средствата, които България ще получи от ЕС за справяне с последствията от пандемията, ще отидат за култура. Сред исканията в петицията е и отлагане с няколко месеца погасяването на различни заеми, теглени от независимия културен сектор.
Венцислав Мицов определи разговора по инициатива на държавния глава като конструктивен, но посочи, че президентът няма възможностите на изпълнителната власт за директна подкрепа - ролята му е да предлага експертни решения.
Творците в България са сред първите, пострадали след въвеждането на противоепидемичните мерки срещу Covid-19 в страната. Засегнати са както работещите на щат в културните институти, така и представителите на независимия културен сектор.
Съставил: Йоан Колев
Редактор: Иво Иванов
Четвъртото национално “Биенале на илюстрацията” ще бъде открито днес в Триъгълната кула на Сердика – уникално галерийно пространство в центъра на София. Биеналето, както и в предишни негови издания, няма тема. “Целта е да се даде възможност на..
История като на кино – казваме си често, когато ни разкажат невероятен сюжет или дочуем такъв от съседна маса в някое кафене. Но именно киното сякаш помага на днешния дигитално зависим човек, за когото вълшебните светове от хартиените книги са..
След успеха на фестивала "Ние сме децата на реката" през септември, гражданска фондация отново си партнира с пловдивския район "Централен". Този път поводът е специална изложба, която показва детски рисунки, вдъхновени от природата. Пловдивчани и..
Главата на статуята на богинята на Филипопол Тюхе е открита в Епископската базилика в Пловдив, съобщи ръководителят на разкопките Любомир Мерджанов. По..
Вече десет години студенти от Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий" полагат целенасочени усилия за насърчаване на четенето сред..
Българистиката е предмет на особена почит в държавния педагогически университет "Богдан Хмелницки" в украинския град Мелитопол. Затова не е изненада, че..