Културните дейци имат огромно значение за националната идентичност и духовността и държавата трябва да покаже, че държи на тях в условията на криза, е заявил президентът Румен Радев по време на среща с представители на независимите творци в България.
Повод за разговора е Петиция, инициирана от поетесата Даниела Кузманова и музикантът Венцислав Мицов и подкрепена с имената и авторитета на повече от 2000 творци. В документа, изпратен до 7 държавни институции, са представени конкретни искания за подпомагане оцеляването на независимия културен сектор след края на пандемията. „Необходимо е да се създаде реален регистър на потърпевшите в сектора. Според различни противоречиви мнения, независимите творци са между 2 000 и 80 000“, коментира Мицов пред Радио България. Творците настояват да знаят, колко от средствата, които България ще получи от ЕС за справяне с последствията от пандемията, ще отидат за култура. Сред исканията в петицията е и отлагане с няколко месеца погасяването на различни заеми, теглени от независимия културен сектор.
Венцислав Мицов определи разговора по инициатива на държавния глава като конструктивен, но посочи, че президентът няма възможностите на изпълнителната власт за директна подкрепа - ролята му е да предлага експертни решения.
Творците в България са сред първите, пострадали след въвеждането на противоепидемичните мерки срещу Covid-19 в страната. Засегнати са както работещите на щат в културните институти, така и представителите на независимия културен сектор.
Съставил: Йоан Колев
Редактор: Иво Иванов
В Централното фоайе на Ректората на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ беше открита фотоизложбата „По следите на Михайло Парашчук“, посветена на творчеството на украинския скулптор и неговия принос към българската архитектура...
За двадесет и трета година екипът на „Банско филм фест“ ще пренесе публиката до едни от най-екстремните точки на света посредством 75 филма от 39 държави. "Всички те са премиерни, за част от тях прожекциите в Банско ще са световни премиери", каза за..
Милена Селими, преводачката на албански език на романа "Времеубежище" на Георги Господинов, която е и представителят на българите в Комитета на националните малцинства в Албания, получи наградата за най-добър превод през 2024 г. от провеждащия се в..
Главата на статуята на богинята на Филипопол Тюхе е открита в Епископската базилика в Пловдив, съобщи ръководителят на разкопките Любомир Мерджанов. По..
Вече десет години студенти от Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий" полагат целенасочени усилия за насърчаване на четенето сред..
Българистиката е предмет на особена почит в държавния педагогически университет "Богдан Хмелницки" в украинския град Мелитопол. Затова не е изненада, че..