Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В две училища в Южна Англия българчета учат родно четмо и писмо

7
Снимка: личен архив

Преди 10 години Мая Николова се озовава във Великобритания. Там се запознава с няколко млади семейства от България, търсещи възможност децата им да практикуват родния си език. В провинциалното градче Борнмут, където се установява Мая, такова място обаче няма. Затова амбициозната българка решава да отвори българско училище. Докато подготвя документите, за да го регистрира според английското и българското законодателство, с нея се свързва Маргарита Димитрова от съседния Портсмут и предлага да се организира училище и там, защото се оказва, че има доста желаещи. И така, през 2017 година в графствата отваря врати не едно, а цели две български неделни училища на името на българския просветен деятел от Възраждането Васил Априлов.


„През първата година – спомня си Мая Николова – започнахме с 22 деца, като през годините броят им се увеличи. За новата учебна година имаме записани общо 44 деца.”

Българската общност в Борнмут и Портсмут наброява около 1000 души, а малчуганите, които изучават майчиния си език, са на възраст от 5 до 12 години. С най-малките се работи по всички предмети, тъй като те имат нужда да научават нови думи от всички области на живота. От 1 клас започва изучаването на български език и литература по задължителната програма на Министерството на образованието, а по-големите ученици учат Човек и общество, История и География на България.

„Под формата на клубове по интереси сме въвели „Труд и творчество” и „Околен свят”, в които включваме работа с природни материали, презентиране на български празници и традиции, които се спазват в България и са много различни от тези в Англия − разказва Мая Николова. – Всички деца, завършили успешно учебната година, получават удостоверение. Много малка част от семействата ще се върнат в България, но този документ е валиден в българските училища.”

Филолог и счетоводител по образование, Мая Николова влага цялата си душа в това, което прави и не се ограничава с постигнатото. Сред интересните ѝ идеи са писане на писма до връстник и виртуални разходки из родния ѝ град Велико Търново.

„Едната ми идея вече се осъществява – казва Мая Николова. – Получени са първите писма, изпратени до други български деца от Люксембург и Корнуол в Англия. В момента се опитваме да разпространим тази наша инициатива и сред училища в България, тъй като е добре за нашите деца да комуникират с връстници от българска среда. За тази инициатива работим с библиотеката към Народно читалище „Развитие” в град Пещера и се надяваме скоро да се включат училища както от България, така и от Англия.”

Родители от близките три града, където живеят около 200 български семейства, също са изразили желание децата им да изучават български език, затова Мая Николова се надява скоро да открие и там филиал на неделното училище.

„Най-важното, на което искаме да научим децата, е уважение и толерантност към всеки език, любов към нашия български език и гордост, че са част от един велик народ – споделя Мая Николова. – Аз мечтая един ден децата ни да се гордеят с историята ни и да градят история, която да остане в учебниците.”

Вижте поздрав от децата от българското неделно училище „Васил Априлов” в Портсмут по повод Деня на българската просвета и култура и на славянската писменост.


Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

Снимките са предоставени от Мая Николова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

България ще участва в Tourism Expo Japan 2024

По инициатива на посолството на България в Япония тази година страната ще бъде представена с национален щанд на Международното туристическо изложение Tourism Expo Japan 2024, което ще се проведе в японската столица Токио. Туристическото..

публикувано на 12.06.24 в 09:05
Снимка: Facebook / Юридически факултет на СУ „Св. Климент Охридски“

Езикът на европейското право е в основата на най-старата специализирана магистърска програма в България

В разгара на тазгодишната кандидат студентска кампания сякаш риторичен звучи въпросът - коя ще бъде най-желаната специалност в Софийския университет "Св. Климент Охридски". За последните четири години безапелационен избор номер едно в желанията на..

публикувано на 11.06.24 в 10:40

Гражданите гласуваха против добива на злато край София

96,82% от гласувалите на проведения референдум в община Божурище се обявиха против извършването на проучвателни дейности и добиването на злато в местността "Златуша", съобщи Общинската избирателна комисия. Гласували са 4024 души от 6815 имащи..

публикувано на 11.06.24 в 09:57