На 1 юли е онлайн премиерата на новия албум JAZZANITZA – Live at ARCUB, Bucharest. „Джазаница“ се нарича и групата, създадена от Борислав Петров (барабанист и композитор), и дебютният ѝ албум, който излезе през 2016 година.
„Няколко години след излизането на първия албум се появи възможност да изнесем концерт в ARCUB − Букурещ, един от най-известните центрове за изкуство и култура. Поканата дойде от саксофониста Кристиян Солеану − организатор на поредица концерти, в които участваха известни джаз музиканти от САЩ и някои румънски и балкански колеги. Не бях сигурен какво ще се получи, защото бяхме четирима − аз, Льолев, Крумов и контрабасистът Борис Таслев, а в оригиналния вариант сме секстет. Самият концерт беше много добре огласен предварително в медиите, имаше билбордове из цял Букурещ, публиката ни аплодираше много и може би затова се получи толкова добър концерт. За щастие, тонрежисьорът беше направил много добър запис, след като го чухме с момчетата, решихме да го издадем. Беше се получило нещо ново и различно, сякаш по-пълно изразявахме себе си и идеите си за връзка между фолклор и джаз.
Издаваме албума чрез онлайн платформа, която е за независими артисти и предлага много варианти – от streaming, download до разпространение на компактдискове.“
Джаз музикант по образование, Борислав „открива“ българския фолклор сравнително късно – малко преди следването си в Холандия в края на 90-те години. Споделя, че колкото по-дълбоко навлиза в знанието за традиционната ни музикална култура, толкова по-смирено гледа на постиженията си и тези на своите приятели. Изследването на народната ни музика и съчетаването ѝ с изразните средства на джаза го води към още няколко проекта, върху които работи. Заел се е и с научно изследване:
„Започнах докторантура в Националната музикална академия „Панчо Владигеров“, изследвам барабанните стилове в балканската музика с акцент върху българската. Връщайки се в историята на изпълнителското изкуство и в народната музика, и в джаза, установявам колко много е направено във всички области – авторски обработки на песни, фюжън и джаз проекти. Мога да кажа, че това, което нашето поколение прави, е само продължение на традицията и задачата ни е да я развиваме и обогатяваме с музикалния език на XXI век. Заниманията ми с български фолклор вече не са само заради създаването на оригинална музика. За мен това се превърна в мисия. Надявам се и скоро да събера момчетата, за да запишем следващия ми авторски албум. Пиесите са готови, дано успеем до края на годината.“
Едно от най-големите музикални събития на 2024 г. предстои тази вечер в най-голямата столична зала "Арена" - концерт на Лили Иванова. 15 000 са зрителите, които ще видят легендата на българската поп музика на живо в залата, а още много пъти по..
В най-вълшебното време от годината се обръщаме към приказни герои и сюжети с първия български коледен мюзикъл "Батко Коледа". Интересът към него е толкова голям, че поради бързо разпродаване на билетите за първата дата се налага насрочване на още..
Вълшебството на Коледа ще донесе Вокална група "Радиодеца" на своето Коледно матине на 14 декември, събота, от 11 ч. в Първо студио на БНР. Под диригентството на Илина Тодорова ще прозвучат любими коледни детски песни. Водеща ще бъде..