„Аз съм духом тук, в България, и затова не ми е трудно да пиша за нея, живеейки на хиляди километри далече“. Това сподели преди време писателят Мартин Ралчевски. Роденият в София автор на близо десет книги, някои от които издадени и на английски и руски език, е дипломиран богослов. Икономическото положение, в което са поставени свещениците в страната ни обаче, го принуждава да емигрира в Англия. И макар да твърди, че „истинските българи са тези, които остават в България“, той не спира да се труди, чрез перото си за съхраняването на българщината и Православието. Вярата в безсмъртието ме вдъхновява, каза Мартин Ралчевски в интервюто си за Радио България. А последната му издадена книга „Смисълът в живота“ е достойна да бъде филмирана. Някои я определят като книга лекарство – „бърка ти в душата и я преобръща, оставяйки малко драскотини и много любов.“
Какво би накарало българите, които живеят в чужбина да се върнат и най-новата българската история да придобие положителни нюанси? Чудо? Като това, което Ралчевски описва в книгата си за Родопите? Отговора прочетете в публикацията на Радио България: Писателят Мартин Ралчевски: Трябва да вярваме, че България ще я има!
Редактор: Елена Каркаланова
Независимо от възраст, вяра, етнос и социална принадлежност, паметта за националния герой на България Васил Левски обединява българите по цял свят. В деня на неговата гибел хиляди се стичат към мемориалите на признателност, за да се поклонят пред..
На 2 февруари според българския народен календар се отбелязва празникът Петльовден – за здраве и плодовитост на мъжката челяд. Най-широко той е разпространен в Източна България. Един от задължителните елементи е жертвоприношението на..
На 1 февруари Българската православна църква почита паметта на Свети Трифон по нов стил. Денят предшества празника Сретение Господне. Светецът, живял през III век в малоазийската област Фригия, имал лечителска дарба. Убит е, след като отказал да..