Чиния за „Благотворителна фондация Пенчо Иванов Семов“ е културната ценност на месец юли в Регионалния исторически музей на Габрово. В средата на богато украсения съд има изображение на българския индустриалец Пенчо Семов, допринесъл за индустриализацията на Габрово. Върху гърдите му е поставен и неговият подпис. Чинията е била в производство от 1943 до 1945 г., като част от серия сервизни комплекти с образа на Семов или с неговия подпис. Изработени от порцелановата фабрика във Видин, те са били предназначени за социалните центрове и институции, подпомагани финансово от предприемача – старопиталище и църква, девически пансион, детска колония, санаториум, мъжки пансион, индустриално-кооперативно предприятие. Много от произведените сервизи се съхраняват в различни габровски семейства, чийто предци са били на погребението на индустриалеца Пенчо Семов на 10 юли преди 75 години, събрало хиляди признателни граждани. Повече за Пенчо Семов, прочетете ТУК.
Италианско-френско-испанската 138-минутна биографична драма „Лимонов“ спечели голямата награда за майсторска литературна адаптация в международния конкурс за пълнометражен игрален филм на „Синелибри“. Фаворитът бе обявен от председателя на журито..
На 27 октомври се навършват 165 години от рождението на акад. Александър Теодоров-Балан, който е първият теоретик на българския книжовен език, фонетика и граматика. Той е роден е роден през 1859 г. в с. Кубей, Бесарабия. Неговият баща Стоян..
Седмицата на българското документално кино за изкуство и творци “Док-Арт-Фест” ще се състои в Берлин от 31 октомври до 6 ноември т.г. “Талантът няма националност, но корените му имат значение – от тях той черпи сила и се връща при тях, защото там..