Преди седмица поредица от събития отприщиха масово недоволство сред българите. Случайно или не, опитът на лидера на партия „Да, България“ Христо Иванов да достигне до плажа на нефтеното пристанище „Росенец“ и разправата му с представители на НСО, охраняващи т.нар. "сараи" на почетния председател на ДПС Ахмед Доган повдигнаха наболели въпроси.
Реакцията на президента Румен Радев не закъсня по повод това кой и как определя дали Доган и съпартиецът му Делян Пеевски имат право на лична охрана, за сметка на данъкоплатците. Ден по-късно, след официалното изявление на Радев, Специализираната и Военно-окръжната прокуратура влязоха в президентството по две различни досъдебни производства. Координираните прокурорски действия и последвалото задържане на съветник и секретар на президента Радев предизвикаха в обществото асоциации за институционален преврат.*
Още докато течеше прокурорската акция на "Дондуков" 2, граждани се събраха на спонтанен протест пред президентството. Редица експерти, сред които и адвокатът правозащитник Михаил Екимджиев определиха случващото се като "погром срещу конституцията и прокурорски преврат срещу президентската институция". Гражданското недоволство прерасна във всекидневен антиправителствен протест с искания за оставката, както на кабинета, така и на главния прокурор Иван Гешев.
Постепенно протестите обхванаха цялата страна, достигаха и някои български общности зад граница. Мнозина анализатори сравниха ставащото днес с протестите от 2013-2014 година и изразиха тревога, че без лидер исканията за промяна в политическия модел няма да постигнат очаквания резултат. Като причина за това те посочиха олигархичната система, която предотвратява всякакви опити за политическа алтернатива.
Картината на протестите в т.нар. триъгълник на властта, видима от снимки и коментари в социалните мрежи, изглежда малко по-различна. Там ясно и категорично се откроява желанието веднъж завинаги да бъде сложен край на корупцията и беззаконието, сраснали се, според протестиращите, с управлението в продължение на 30 години. Може би и затова някои виждат прилика със събитията от 90-те години на миналия век, когато българите вярваха в настъпилите демократични промени и настояваха за смяна на модела.
„Сега на улицата са нашите деца, които по плам и сила са точно толкова непримирими, колкото бяхме ние през 1989 година -1990!“ – отбелязва в социалната мрежа издателят Жана Иванова. Тя припомня как протестиращите тогава са излизали по площадите с децата си, а днес това правят техните пораснали деца. „Сякаш подсъзнателно знаехме, че ще им трябва тази закалка - да носят в малките си ръчички българския флаг! Най-важното е, че ги отгледахме, възпитахме, научихме ги на добродетели и на обич към Родината. И макар и малко уморени, и видели много машинации и задкулисия, днес ние стоим плътно зад вас, скъпи наши деца.“
Дали протестите ще постигнат така търсената смяна на модела? Прогнозите на анализаторите са по-скоро скептични. Задаващата се икономическа криза, породена от пандемията от Covid-19, както и опитите на определени фигури да използват енергията на протестите в своя полза подсилва скептицизма и сред голяма част от хората, които не виждат реална алтернатива на настоящото управление. Всички обаче са категорични в едно – промяна е необходима.
*При акцията на двете прокуратури бяха претърсени кабинетите на съветника на президента по отбрана и сигурност Илия Милушев и този на секретаря по антикорупция и правосъдие Пламен Узунов. И двамата бяха задържани - Милушев по дело за разгласяване на държавна тайна, а Узунов - по разследване за престъпен сговор за търговия с влияние.
Снимки: БГНЕСНа 10 януари поглеждаме от върха на алпийския ски подиум с емоцията на един шампион – Алберт Попов. След това отскачаме на приятна среща в центъра на Рим, където гостуваме на журналиста Ирина Стоилова – интервюто е част от проекта "Радио България при..
В събота, 11 януари, ще нахлува студен въздух. Ще е облачно. Валежи от дъжд ще има в източните райони и Горнотракийската низина. В Лудогорието и Добруджа дъждът ще е примесен със сняг. Ще духа умерен, в Дунавската равнина и временно силен вятър от..
В брой 34 на предаването ни слушайте: Приоритети пред Изпълнителната агенция за българите в чужбина през 2025 г. – интервю на Йоан Колев с Райна Манджукова, изпълнителен директор на ИАБЧ; Какво не знаем за митрополит Климент (Васил Друмев) –..
На 10 януари поглеждаме от върха на алпийския ски подиум с емоцията на един шампион – Алберт Попов. След това отскачаме на приятна среща в центъра на..
Румъния става най-големият производител на природен газ в ЕС Румъния е била най-големият производител на природен газ в ЕС през 2024 г., а от..
"Позицията на правителството е константна. Българската православна църква (БПЦ) е една и неделима. Нейното единство е от особена важност за обществото. При..