Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ювелирна мраморна статуя от 1-2 в. откриха археолозите в местността Рупите

| обновено на 17.07.20 в 01:38
Снимка: БГНЕС

Женска статуя, най-вероятно на жрица, откриха археолозите на Хераклея Синтика, античен град в местността Рупите край Петрич. Статуята е много добре запазена, въпреки че липсват главата и ръцете, уточни доц. д-р Людмил Вагалински - ръководител на археологическите разкопки. Пред БТА той съобщи, че находката е от 1-2 век след Христа. Най-вероятно статуята е паднала по време на голямото земетресение в края на IV век. Статуята впечатлява с детайлната си и фина изработка - много ясно личат сандалите, диплите на дрехата и т.н. Според специалистите има една особеност в облеклото, която подсказва, че тази жена може би е била жрица. Тя, освен стандартните облекла за класическите жени от древността, тя носи и една допълнителна дреха, която по начина, по който е представена, създава впечатление за кожа.  Предстои статуята да бъде консервирана, реставрирана и след това експонирана, както и останалите открити до сега статуи на Хераклея Синтика.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

170 години от рождението на слависта и българист Константин Иречек

На 24 юли  отбелязваме 170-годишнината на родения във Виена чешки историк, славист, библиограф и почетен член на Българската академияна науките. Той е син на историка Йосиф Иречек и внук на бележития славист Павел Шафарик. Завършва история във философския..

публикувано на 24.07.24 в 11:52

Селище на куманите откриха край крепостта Ряховец в Горна Оряховица

Селище на куманите откриха това лято археолози от Историческия музей в Горна Оряховица при проучванията на средновековен некропол, източно от тракийската крепост Ряховец, предаде кореспондентката на БНР Здравка Маслянкова. Археологическият обект е..

публикувано на 21.07.24 в 11:01
Прокламация за началото на въстанието във Втори Битолски революционен окръг, не е нужно да се коментира на какъв език е написана. Македонският още не е бил дефиниран през 1903 г.

Преди 121 години в Македония избухва Илинденско – Преображенското въстание

На 20 юли (по Юлиански календар) 1903 г. македонските българи грабват оръжие, за да поправят една историческа неправда, причинена от Берлинския конгрес през 1878 г. Разпокъсването на българското етническо землище след Руско-турската освободителна война..

публикувано на 20.07.24 в 15:43