Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ювелирна мраморна статуя от 1-2 в. откриха археолозите в местността Рупите

| обновено на 17.07.20 в 01:38
Снимка: БГНЕС

Женска статуя, най-вероятно на жрица, откриха археолозите на Хераклея Синтика, античен град в местността Рупите край Петрич. Статуята е много добре запазена, въпреки че липсват главата и ръцете, уточни доц. д-р Людмил Вагалински - ръководител на археологическите разкопки. Пред БТА той съобщи, че находката е от 1-2 век след Христа. Най-вероятно статуята е паднала по време на голямото земетресение в края на IV век. Статуята впечатлява с детайлната си и фина изработка - много ясно личат сандалите, диплите на дрехата и т.н. Според специалистите има една особеност в облеклото, която подсказва, че тази жена може би е била жрица. Тя, освен стандартните облекла за класическите жени от древността, тя носи и една допълнителна дреха, която по начина, по който е представена, създава впечатление за кожа.  Предстои статуята да бъде консервирана, реставрирана и след това експонирана, както и останалите открити до сега статуи на Хераклея Синтика.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Свети пророк Илия – Божият избраник

На 20 юли, в разгара на най-горещите дни, православната ни църква чества паметта на старозаветния пророк Илия. За почитта на народа ни към Божия угодник свидетелстват множеството православни храмове на негово име, където от незапомнени времена се..

публикувано на 20.07.24 в 06:05

Най-новите археологически открития в Урвич съживяват легендите за цар Ясен

По пътя София - Самоков срещу течението на р. Искър, край големия живописен завой между бившите села Кокаляне и Пасарел при Дяволския мост е ридът Среднобърдие. Там р. Ведена се влива в Искъра и се събират планините Лозен и Плана, а над тях се..

публикувано на 19.07.24 в 10:15

Археологически открития край Ловеч недвусмислено разкриват корените на европейската цивилизация по българските земи

Недалеч от Ловеч, между селата Дойренци и Дренов, при изграждането на бъдещото трасе на автомагистрала "Хемус" е разкрито ямно светилище на седем хиляди години, оградено с обреден ров. Проучването му започва преди две години със сондажи и след..

публикувано на 16.07.24 в 13:20