Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За първи път в България ще бъдат поставени сателитни предаватели на малки кресливи орли

Снимка: Българското дружество за защита на птиците

В края на седмицата млади кресливи орли от няколко гнезда в страната ще бъдат маркирани със сателитни предаватели, съобщава Българското дружество за защита на птиците /БДЗП/. Предавателите ще бъдат поставени на гърба на птиците и по никакъв начин няма да нарушават нормалното им движение и ежедневни дейности. За два размножителни сезона ще бъдат маркирани 10 малки кресливи орела, което е представителна извадка за вида в страната. Маркираните птици ще са от гнезда извън защитените зони от "Натура 2000" в България. А за да бъдат идентифицирани по-лесно на терен, ще им бъдат поставени цветни пръстени, които да дават допълнителна информация при прекъсване на връзката с предавателя. Проследяването със сателитната телеметрия ще послужи и за идентифицирането на заплахите и причините за смъртност при птиците по време на миграция.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

България днес - 17 февруари 2025 г.

На 16 февруари Радио България отбеляза 89-години от своето начало. И през 1936 и през 2025 година е бил неделя, а историята и тогава и днес продължава да се пише. В "България днес" специален гост е журналистът Тодор Токин, който в продължение на..

публикувано на 17.02.25 в 19:00

Валежите продължават и във вторник, по-значими – в Източна България

Във вторник , 18 февруари , минималните температури ще бъдат между минус 5 и 0°. В София ще е около минус 5°. В по-голямата част от страната ще се задържи студено, облачно, с валежи от сняг, в крайните югоизточни райони – от дъжд. Снежната..

публикувано на 17.02.25 в 17:40

Летището в София вече носи името на Апостола на свободата – Васил Левски

В навечерието на честванията в памет на Апостола на свободата Васил Левски, президентът Румен Радев официално наименува столичното летище "Васил Левски" – София,  съобщи прессекретариатът на държавния глава. По Конституция президентът има правомощията..

публикувано на 17.02.25 в 17:23