Протестите с искане за оставка на правителството и на главния прокурор имат все по-широк отзвук в чужбина – както сред чуждестранните медии, така и сред българската диаспора.
България остава в сърцето на всички наши сънародници, но голяма част от тях не искат да се връщат, докато не настъпи радикална промяна в управлението на страната, заявиха пред Радио България съорганизатори на протестите в германския град Мюнхен и в австрийската столица Виена. С този мотив те активно се включват в гражданското недоволство и нямат намерение да се отказват. В австрийската столица дори има сформирана специална група, част от която е Димитър Моллов.
В неделя предстои трети протест на българите във Виена, като за втори път ще е под формата на шествие по главната улица и ще завърши пред един от символите на града – катедралата „Свети Стефан“. Организаторите се надяват шествието да се превърне в своеобразна щафета, към която да се присъединят българи и от други градове по света.
До момента подкрепата си за подобна идея, са потвърдили българи от Лондон, Осло, Кьолн, Прага, Берлин, Мадрид, Монреал и Виена. Очакваме към нашата организация да се включат още Щутгарт, Мюнхен, както и градове от Италия и Испания. Имаме още няколко дена до неделя, за да се активизират и другите. Предвиждаме да излезем с обща петиция до европейските институции“.
В традиция започва да се превръща и неделният протест на българи, пред посолството на страната ни в Берлин. През миналата седмица наши сънародници протестираха пред централата на ХДС в германската столица, с въпрос към политиците – сигурни ли са в подкрепата си за българската партия ГЕРБ.
Втори протест подготвят на 2 август и българи в Мюнхен. Той също ще премине под формата на шествие, а съорганизаторът му Мирослав Тодоров очаква в него да се включат около 200 души. Поканени са хора от цялата провинция Бавария. Наред с общите искания, българите в Мюнхен настояват и за реформа в Министерството на външните работи (МвнР). „Не само то се нуждае от такава“ – уверява Мирослав, но го дава за пример, тъй като работата му засяга пряко живота на българите в чужбина.
Снимки: dw -архив
Хиляда и седем мъртви птици и 31 пострадали е равносметката от фойерверките в новогодишната нощ в Копривщица, съобщи за БНР Христина Клисурова от Спасителния център за диви животни на "Зелени Балкани". Половината от живите планински чинки имат трайни..
Двете най-търсени от българите валути през 2024 г. остават американският долар и еврото, както и през 2023 година. Изключително популярни са и парите на съседните ни балкански страни - турската лира, румънската лея и сръбският динар. След тях се нареждат..
В петък от северозапад облачността ще се увеличава и привечер в Северозападна България ще завали дъжд, който бързо ще премине в сняг. Ще духа до умерен югозападен вятър, който по-късно след обяд в Дунавската равнина ще се ориентира от северозапад и с..
Платформата за грамотност и правопис "Как се пише" за четвърта поредна година търси думата, която да опише максимално изминалите 365 дни на 2024 г...
В "България днес" на 7 януари ви срещаме доайена на българската общност в..
И тази година по традиция стотици смелчаци от Калофер и цялата страна ще се впуснат на 6 януари - Богоявление, в мъжко хоро в ледените води на река Тунджа...