Заради пандемията от новия коронавирус тази година мнозина летовници загърбиха морските курорти и се отдадоха на очарованието на българските планини. А те предоставят прекрасни възможности за дълги излети и отмора сред прохладата на горите, чистия въздух и живописните пейзажи.
От средата на месец юли у нас се наблюдава тенденция на засилен интерес към планинските почивки, твърди Георги Бенчев, експерт “Хижи и маркировка” в Българския туристически съюз (БТС).
“Характерното през т.г. е че хората предпочитат да организират индивидуално престоя си в планината – казва Георги Бенчев пред БНР- „Хоризонт“. – Преобладават еднодневните излети без преспиване. От нашия Информационен център туристите вземат сведения за туристическите маршрути, за цените и контактите с отделните хижи, след което сами се организират. Надявам се, че ще се запази положителната тенденция за запълване на местата в хижите. Иначе, всички знаят - почивката в планината е значително по-безопасна за здравето и несравнимо по-евтина от тази в големите курортни комплекси”.
Цените във високопланинските хижи варират от 10,00 лв. до 18,00 лв. за легло, а седемдневно екскурзионното летуване с нощувки, храна и преходи с водач излиза между 290 лв. и 320 лв. на човек. Не навсякъде обаче условията отговарят на високите изисквания на туристите, тъй като от години държавата не финансира целево обектите и БТС е принуден да разчита на собствени средства - казва Георги Бенчев.
“Най-трудно е във високопланинските обекти, където достъпът е затруднен и става с мулета, на гръб, с високопроходими машини. Това е причината да настояваме там да се върне целевото финансирне. В момента се борим за подкрепата на държавата, защото тези обекти няма как да бъдат икономически независими без дотиране и без помощ”.
Природолюбители и пътешественици също полагат усилия, за да популяризират природните красоти, с които е дарена страната ни. Дигиталните номади Асен и Лаура създават бранда “Balcanic”, чрез който показват България на пътешественици от цял свят и се опитват да вдъхновяват 7 млн. българи да излязат сред природата. Правят го чрез личен пример.
“Balcanic” е бранд, който цели да събере около себе си позитивни хора и да покаже алтернативен начин на живот – разказва Асен Величков пред БНР- Радио София. – Наричаме го “начин на живот на пътешественика”, в който се впускаме в споделени преживявания сред природата, експериментираме с различни видове спорт, запознаваме се с вдъхновяващи личности. Но най-важният ни фокус е свързването помежду ни чрез комуникацията на човек с човек и на човек с природа.”
Избирайки отдих в планината, не бива да забравяме и за личната си безопасност. Георги Бенчев съветва винаги да сиправим планинска застраховка.
“Задължително е консултирането с хижарите особено във високопланинските обекти. За съжаление, времето много бързо се разваля и не бива да подценяваме планината. Затова е важно да следим прогнозата за времето, както и да излизаме със заредени телефони, да не тръгваме на поход с гуменки или маратонки, тъй като едно подхлъзване може да се окаже фатално.”
Съставил: Диана Цанкова
Снимки: БГНЕСЛюбимият на малки и големи Фестивал на цацата поставя началото на морските приключения в курортното селце Кранево! Атрактивна програма, много музика, танци, игри и богата кулинарна селекция очакват гостите край северния ни черноморски бряг от 14..
За нас, българите, Батак е град-светиня! И до днес в него отеква ехото от трагичните събития, свързани с Априлското въстание през 1876 г. , когато по-голямата част от невинните жители на родопското градче са посечени от османския поробител –..
През това лято гостите на община Чепеларе ще могат да разнообразят ваканцията си сред красивата природа на Родопите с още един планински маршрут. Става дума за новата туристическа пътека "Пещерната лаборатория, Старата граница, пещера Топчето, пилон..