На 6 август Българската православна църква отбелязва Преображение Господне – една от най-светлите дати в календара. Според евангелските текстове, на този ден Христос разкрива пред трима от своите ученици божествения си произход.
„На планината преобразил се,
учениците Ти видяха Твоята слава, Христе Боже,
доколкото можаха,
та когато Те видят на кръста,
да разберат Твоето волно страдание
и да проповядват на света,
че Ти наистина си сияние на Отца.“
Какво събитие припомнят празничните песнопения, изпълнявани в българските храмове на Преображение Господне.
Както е известно от църковните писания, Христос се опитвал да подготви последователите си за своите страдания. Казвал, че предстои да бъде отхвърлен от първосвещениците и книжниците, да бъде убит и на третия ден да възкръсне. Сърцата на учениците му се изпълвали със скръб от тия думи. За да укрепи вярата им и да им даде кураж, Христос взел със себе си Петър, Яков и Йоан, изкачил се с тях на Таворската планина близо до Галилея. Както имал обичай, отдалечил се и започнал да се моли, а учениците заспали. Когато се пробудили, видели Исус преобразен – лицето му светело като слънце, а дрехите му станали бели като сняг. С него, сияещи в слава, били Мойсей и Илия. Появил се облак, който прибрал старозаветните пророци, а от него се чул глас: „Този е моят син възлюбен, в когото е моето благоволение! Слушайте Него!“ На връщане от планината Христос забранил на учениците си да говорят за случилото се до неговото възкресение.
Преображение Господне се пада в средата на Богородичните пости. На този ден вярващите се причастяват, а на празничната трапеза се позволява риба. Църковна и народна традиция е на Преображение да се носи в църквата грозде, където свещеникът го благославя с молитви и прекадява. След това се раздава за здраве. Според народните вярвания, от този ден нататък лятото се „пречупва“ и тръгва към есента. Всичко се преобразява - водите в изворите и реките изстиват, дните и нощите са все по-хладни. С Преображение Господне са свързани още редица вярвания и обичаи, за които можете да прочетете тук.
Снимки: БГНЕС
Срещи с автори, издатели и преводачи на православни книги от последните няколко години предлага програмата на Седмицата на православната книга . Тя се провежда до 10 ноември в храм "Св. Прокопий Варненски", като срещите са всяка вечер от 17 часа...
Доброволци се включват в почистването и възстановяването на манастира "Св. Спас" до връх Бакаджик. Акцията се организира на 2 ноември от кмета на близкото село Чарган Стоимен Петров. съобщава БТА. Храмът в манастира е първият в страната,..
В календара на Българската православна църква са отредени и три специални дни, в които вярващите отправят молитви към Бога и раздават милостиня в памет на починалите си близки. Това са трите Задушници, които винаги се отбелязват в съботите, преди..
Бъдни вечер е един от тези тихи семейни празници, изпълнен с надежда за дните, които предстоят. На границата между миналото и настоящето православните..
Първата модерна за времето си Коледа се празнува в България през 1879 г. Тя е по европейски образец - с елха, зимни кънки и подаръци. Тогава Младият..
Българската православна църква почита днес свети Наум Охридски. Наум е средновековен български учен и книжовник, роден около 830 г. и починал на 23..