За рождена дата на курорта Вършец се смята 1850 година, когато вършечанинът Димитър Лучков е излекуван с помощта на минералната вода. В началото на XX век, първата баня, построена през 1910 г., се оказва тясна за прииждащите болни. Затова през 1930 г. е вдигната втора, по-голяма, изградена в античен стил. Построено е и прочутото Банско казино, което е и първото в България.
Топлият извор на Вършец е с температура на водата 36,2 градуса по Целзий, а т.нар. "хладен" извор е с температура от 32 градуса.
Заради пандемията от Covid-19 тържествата за празника на курорта, минералната вода и Балкана, бяха ограничени. На тържествена сесия на общинския съвет в петък, 7 юли, кметът инж. Иван Лазаров връчи почетни плакети на институции и общественици, допринесли за развитието на града.“Не се е скъпил Господ, когато е нареждал този край. Не са се скъпили и хората, които са го доуреждали”. Това са думи на поетесата Дора Габе, която е част от плеядата български интелектуалци, усетили магията и чара на Вършец.
Защо курортът е наричан „Българският Баден-Баден“ – научете от едноименната публикация от колекцията на Радио България.
Независимо от възраст, вяра, етнос и социална принадлежност, паметта за националния герой на България Васил Левски обединява българите по цял свят. В деня на неговата гибел хиляди се стичат към мемориалите на признателност, за да се поклонят пред..
На 2 февруари според българския народен календар се отбелязва празникът Петльовден – за здраве и плодовитост на мъжката челяд. Най-широко той е разпространен в Източна България. Един от задължителните елементи е жертвоприношението на..
На 1 февруари Българската православна църква почита паметта на Свети Трифон по нов стил. Денят предшества празника Сретение Господне. Светецът, живял през III век в малоазийската област Фригия, имал лечителска дарба. Убит е, след като отказал да..