Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Четири извънредни мерки в помощ на производителите на грозде и вино

Снимка: архив

За първи път гроздопроизводителите могат да кандидатстват по регламента de minimis и да получат държавна помощ от 250 лв. на хектар.

По мярката Covid от Програмата за развитие на селските райони 2014-2020 подпомагането зависи от размера на площите на даденото стопанство. Така производителите, които отглеждат лозя до 1 хектар, ще получат 300 лв., а тези със стопанство над 50 хектара - 13 500 лв.

Снимка: Министерство на земеделието

По време на среща в Поморие с представители на бранша от Югоизточна България, заместник-министърът на земеделието Лозана Василева обясни, че хората трябва да получат парите си до края на септември и по двете мерки. „В рамките на един месец има прием на документи, обработка и изплащане. Целта е максимално бързо средствата да стигнат до земеделските производители“, каза Василева.

Снимка: БГНЕС

Заради извънредната ситуация с епидемията от коронавирус са разработени още две кризисни мерки по Националната програма за подпомагане на лозаро-винарския сектор.

Едната от тях е за събиране на реколта „на зелено” и на гроздопроизводителите вече са изплатени над 1,5 млн. лв. за 544 хектара площ. Другата мярка е за кризисно съхранение на вино и по нея се очаква да бъдат преведени около 5 млн. лв. В Бургаска област осем души са се възползвали от тази мярка и ще получат около 1,5 млн. лв. за запазване на гроздовия еликсир, който няма да успеят да пласират заради ограничения пазар.

На срещата с представители на бранша Лозана Василева ги призова да участват по-активно в разработването на мерките за новия програмен период, както и да изпращат мнения относно проекта за Наръчник за земеделските практики от полза за климата и околната среда. На свой ред, директорът на Изпълнителната агенция по лозата и виното Красимир Коев каза, че всички предложения, обсъждани през м.г., вече са факт.

Беше ограничен вносът на винено грозде от Румъния, беше създадена кризисната мярка „Бране на зелено”, а вече има и de minimis за гроздопроизводителите“, подчерта той. По думите му управниците не могат да се месят в ценообразуването, нито да отпускат пряка държавна помощ.

Снимка: pixabay




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Станимир Михайлов

НЗОК започва проверки на болници заради съмнение за фалшиви хоспитализации

Националната здравноосигурителна каса ще проверява дали лечебни заведения са отчитали фалшиво лечение без пациентът да е лежал в съответната болница, каза пред БНР управителят на касата Станимир Михайлов, който преди броени дни беше възстановен..

публикувано на 13.10.24 в 13:48
Димитър Площаков

Адв. Димитър Площаков: Данните за чистотата на въздуха не отразяват обективното състояние

Пунктовете, на които се поставят станциите за измерване на качеството на атмосферния въздух, са далече от местата с висока концентрация на фини прахови частици. До този извод достига адв. Димитър Площаков след задълбочено проучване върху контрола..

публикувано на 13.10.24 в 11:58
Дъбът в центъра на селото, който е на над 550 години

Жителите на село Величка се гордеят със своите два дъба столетници

Няма жител на село Величка (Североизточна България), който да не знае за двата вековни дъба, превърнали се в част от природното наследство на населеното им място. Дърветата са от вида Quercus spp. През 1990 г. те са оградени и са им поставени табели,..

публикувано на 13.10.24 в 10:05