За шеста поредна година Балчик ще бъде домакин на международен форум, посветен на българското културно наследство. Затрудненията в пътуванията по време на пандемията няма да осуетят присъствието на изследователи на родната история от българската диаспора зад граница – от Румъния и Молдова.
Мелница от времето на Първата световна война, днес е превърната в уютно пространство за култура в Балчик. Именно там ще се проведат и основните събития от научния форум.
Началото ще постави откриването на Национална фото и филателна изложба, посветена на добруджанския край. Ще бъдат представени летописни книги, печатни издания, архивни документи и марки, посветени на присъединяването на Южна Добруджа към България, обясни директорът на форума Маруся Костова.
Акцент в програмата на международния научен форум е поставен на кубратското село Бисерци като еталон за мултикултурна среда.
Позитивният етнически модел на християни и мюсюлмани ще бъде представен от д-р Надие Карагьозова. В доклада си краеведът проследява 600-годишната история на селото от Лудогорието, където двете религиозни общности живеят в сговор и хармония и споделят посланията си за съхраняване на самобитността и идентичността си в съвременните условия.
На фокус е етносът на алианите, с двата празника на общността Хъдърлез и Невруз, включени в списъка "Живи съкровища" на ЮНЕСКО.
Научният форум успява да достигне и до широката общественост на Балчик, може би защото над 90 % от жителите на града са наследници на преселниците от Северна Добруджа, обясни г-жа Костова пред Радио България и допълни:
“В предишни години подкрепяхме нашето събитие с големи фолклорни концерти на бесарабските българи, на българите в Румъния, но тази година, по обясними причини, тези ансамбли няма да могат да дойдат. Гостите ни обаче ще могат да видят моноспектакъла на Соня Борисова „Пътища към българското“.“
Съставили: Дарина Григорова и Елена Каркаланова
Снимки: pronewsdobrich.bg, bgnasledstvo.com
Четвъртото национално “Биенале на илюстрацията” ще бъде открито днес в Триъгълната кула на Сердика – уникално галерийно пространство в центъра на София. Биеналето, както и в предишни негови издания, няма тема. “Целта е да се даде възможност на..
История като на кино – казваме си често, когато ни разкажат невероятен сюжет или дочуем такъв от съседна маса в някое кафене. Но именно киното сякаш помага на днешния дигитално зависим човек, за когото вълшебните светове от хартиените книги са..
След успеха на фестивала "Ние сме децата на реката" през септември, гражданска фондация отново си партнира с пловдивския район "Централен". Този път поводът е специална изложба, която показва детски рисунки, вдъхновени от природата. Пловдивчани и..
Книги на български автори бяха включени в литературни класации в Словения за 2024 година. Това съобщават от посолството ни в Любляна на своя сайт...