Северозападното българско село Бърдарски геран е известно като столицата на банатските българи. Тази малка католическа общност се отличава със своя бит и традиции, които пази ревностно от поколения. Най-дългоочакваните празници в селото са карнавалът „Фършанги“ в края на зимата и летния бал.
Тази година „Балът“ ще се проведе на 29 август с участието на банатски българи от страната и чужбина. За събитието в Бърдарски геран се очакват и стотици гости, желаещи да се докоснат до богатото културно наследство на малката католическа общност. Кулминацията на празника ще настъпи вечерта на съботния ден, когато на мегдана ще се съберат всички участници, облечени в характерните банатски носии. Ще има банатски танци и песни, както и неотменното добро настроение.
На селския площад ще свири Замфировската духова музика с ръководител Атанас Димитров. Читалището на Бърдарски геран е подготвило специална програма. За празника са предвидени и възстановки в чудесно поддържания музей на банатските българи в центъра на селото.
„Балът“ се организира всяка година в края на месец август. Събитието побира в себе си целия ентусиазъм и хъс за живот на хората, които го създават. Обличайки носиите за няколко часа, представителите на банатската общност у нас споделят красотата на техния фолклор, както и ценностите, наследени от предците им.
Снимки: bardarskigeran.euПерник е само на 35 км югозападно от София и всички го познават като "градът на черното злато", или "градът на миньорите". В последните години обаче обликът на Перник се променя и все по-често свързваме града с неговия шумен, пъстър и многолик..
В житието на Св. Дазий Доростолски от началото на 4-ти век е съхранено най-старото описание на Сурва по българските земи: "Защото дори светът да се свърши, лошият обичай не се изоставя, а дори се възстановява в още по-страшен вид. В деня на..
Изкуството на дърворезбата е развивано векове наред по нашите земи. Представлява обработване на дърво чрез изрязване на декоративни мотиви, фигури и сложни изображения . Най-голямо значение занаятът добива през Възраждането, когато дърворезбата..