Пред прага на новия политически сезон, на фона на антиправителствените протести, изходът от политическата криза в България остава неясен. Вместо оставката си правителството предложи свикване на Велико народно събрание и промяна на Конституцията. Това обаче не удовлетвори исканията на протестиращите млади хора, които настояват за истинска промяна на статуквото.
Какво следва?
Коментарите на бивши и настоящи политически фигури, политолози и социолози са разнопосочни. От твърденията за липса на алтернатива до категоричните мнения, че настоящото правителство е окончателно дискредитирано – както в очите на избирателите, така и в международен план.
Повечето експерти са единодушни, че оставките само „изпускат напрежението“, без да решат проблема – нещо, на което сме свидетели през последните години. Винаги, когато се надигне общественото недоволство, вместо да бъде отстранена първопричината се заличават следствията.
На принципа „има човек – има проблем, няма човек – няма проблем“ се сменят министри, но доверието в политиците е дотолкова изчерпано, че всеки следващ се възприема от повечето българи като „поредната калинка“ във властта.
Според Ренета Инджова, единствената жена, служебен премиер на България (октомври 1994 – януари 1995 г.), причината за това е, че в „политическия живот управляващи и опозиция“, вместо „да се сменят категорично алтернативно“ – „са си като братя близнаци“. Въпреки това, „смяната между тях трябва да е по-честа – отбеляза в интервю за БНР Инджова – защото това е единственият начин да се стигне до политическо умение да се избира правилното“. По думите ѝ е излишно политиците да се правят, че решават важни проблеми, подписвайки допълнителни бюджетни разходи. Вместо това е необходимо да признаят, че както са дошли на власт, така трябва да си отидат.
Усещането за липса на справедливост и натрупаното недоверие към институциите е съществената тема „отвъд конюнктурните политически страсти“ признава настоящият вицепремиер Томислав Дончев в интервю за БНР. Според него дебатът за промени в Конституцията трябва да се фокусира в рамката: повече справедливост, подобряване на политическото представителство и на контакта между граждани и институции.„Само смяна на караула не би отговорила в пълна степен на исканията на хората. Фигурите са важни. Десет пъти по-важни са правилата, по които се избират тези фигури“ – категоричен е Дончев.
Дали обаче изборите ще бъдат честни, както настояват протестиращите, които искат евентуалният вот да бъде проведен от служебно правителство.
И тук експертите са категорични, че причината за недоверие в изборните резултати се крие в избирателния закон.
Въпросът е кой би се наел да променя закона?
„Качествените юристи в парламента се броят на половината пръсти на едната ръка“ – отбеляза в интервю пред в „24 часа“ юристът проф. Огнян Герджиков, бивш председател на Народното събрание и служебен премиер (януари 2017 – май 2017). По повод готвените промени в Конституцията, Герджиков бе категоричен: „Законодателната дейност е най-висшата юридическа дейност. Това е най-сложната материя в правото и за нея се изисква много висок професионализъм, а такъв малко хора притежават.“ Според Герджиков добрите юристи отдавна са напуснали политиката, защото „нямат желание да влизат в мръсната ѝ игра“.
А след като липсват компетентни фигури във властта, всеки опит за удължаване на политическото статукво вероятно още повече ще подхранва недоволството.
Снимки: БГНЕС
Българското национално радио отбелязва 90 години от създаването си с тържествен концерт в Софийската опера с участието на всичките си музикални състави. БНР на 90 години – история на гордост и без предразсъдъци! Преди това, по традиция,..
Историята – това е действителността в непрекъснатото ѝ развитие. От гръцки – ιστορία – това е "проучване, познание, придобито чрез изследване". Днес Българското национално радио празнува своето 90-годишно познание, своя дълъг път, който тръгва в..
България участва в международното туристическо изложение CMT Щутгарт. Форумът се провежда от 18 до 26 януари 2025 г., а основните акценти са къмпинг и караванинг, мотоциклети, велотуризъм, голф, SPA, круизни пътувания и други, съобщава..
Историята – това е действителността в непрекъснатото ѝ развитие. От гръцки – ιστορία – това е "проучване, познание, придобито чрез изследване". Днес..
Българчетата от неделното училище "Родина" в испанския град Малага ще се включат в работилница по четене на български език. Събитието е на 25 януари, а в..
С гордост и в очакване на големия ден – 25 януари! Така ще премине петъчната „България днес“ в навечерието на 90-ата годишнина на Българското национално..