Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

България в очакване на новия доклад на ЕК

Снимка: архив

Европейската комисия ще представи докладите за върховенството на закона във всички страни-членки по новия хоризонтален механизъм след колегиума на комисарите днес, съобщи кореспондентът на БНР в Брюксел Ангелина Пискова, цитирайки говорителката на Комисията Дана Спинант.

В документа се казва, че заплахите срещу журналисти са особено тревожни в България, Хърватия, Унгария, Словения и Испания, съобщава "Политико". Подчертава се също, че независимостта на съдебната система е изправена пред риск в Унгария и Полша.

„Тези доклади могат да се превърнат в основен инструмент на демократичния процес в отделните страни“, коментира пред БНР доц. Светослав Малинов, ръководител на Катедра “Политология” във Философския факултет на Софийския университет “Св. Климент Охридски” и бивш евродепутат от групата на Европейската народна партия.

Снимка: БГНЕС

България прилича на студент, който десет години е бил връщан на поправителна сесия. Това беше нашата история. 12 години даже ние получавахме критични доклади, по-малко критични доклади, леко положителни, но все пак критични доклади за това, че не се справяме с върховенството на правото, че имаме корупция, нереформирана съдебна система. И накрая дойде един нов механизъм.“

Новият доклад ще съдържа онова, което се включва в доклада по мониторинговия механизъм, но надеждите на всички, които очакват тези доклади, е да има много повече, изтъкна Светослав Малинов.

„Да има много повече от концентрацията върху съдебната система и прокуратурата, да има и за медиите, да има и за начина, по който функционира българската демокрация, за опасностите, за срастването между политици и медии, партии, медии и олигарси – това очакваме. В някакъв смисъл обсегът на критика е разширен.“

Първите доклади се чакат с много внимание и загриженост, и защото това трябва да бъде нова защита на европейските пари от корупция, посочи Малинов.

„Всичко тръгна от усещане на много голяма част от европейските граждани, особено на страните донори, че техните пари се разхищават от правителства, които не уважават европейските ценности. Без европейски ценности не трябва да има европейски пари“, допълни Малинов.

По думите му, България и Румъния имат принос за провала на европейския контрол, тъй като са „демонстрирали, че ЕС няма механизъм, който да накара държава членка да прави радикални реформи за благото на своите граждани, не заради европейските бюрократи. За жалост трябваше да минат наистина 12 години, за да се види, че държава като България не може да осъществява такива реформи“, подчерта доц. Светослав Малинов.

Докладът няма да бъде разочароващ за тези, които са критични към правителството, прогнозира в заключение Малинов.

Съставил: Елена Каркаланова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

В България преобладават висшистите, работещи на постоянен договор

България е сред страните в Европа с най-висок дял на висшистите, които работят на постоянен трудов договор, предаде БТА като цитира мащабното европейско изследване Eurograduate 2022. Според изследването, в което участва Министерството на образованието и..

публикувано на 15.07.24 в 19:05

България днес - 15 юли 2024 г.

Началото на седмицата настъпва с Горещниците – най-знойните дни в годината според народните ни поверия. В „България днес“ ще говорим за огъня и водата и всичко, което те означават в нашата култура. След това ще се „разхладим“ с..

публикувано на 15.07.24 в 19:00

В турското посолство в София представиха изложба по повод годишнината от опита за преврат в Турция

По повод осмата годишнина от опита за преврат в Турция, в двора на резиденцията на турския посланик в София беше организирана фото изложба под наслов "15 юли и паметта", предаде БТА. Снимките изобразяват моменти от историческата нощ и последвалите часове...

публикувано на 15.07.24 в 18:46