Европейската комисия ще представи докладите за върховенството на закона във всички страни-членки по новия хоризонтален механизъм след колегиума на комисарите днес, съобщи кореспондентът на БНР в Брюксел Ангелина Пискова, цитирайки говорителката на Комисията Дана Спинант.
В документа се казва, че заплахите срещу журналисти са особено тревожни в България, Хърватия, Унгария, Словения и Испания, съобщава "Политико". Подчертава се също, че независимостта на съдебната система е изправена пред риск в Унгария и Полша.
„Тези доклади могат да се превърнат в основен инструмент на демократичния процес в отделните страни“, коментира пред БНР доц. Светослав Малинов, ръководител на Катедра “Политология” във Философския факултет на Софийския университет “Св. Климент Охридски” и бивш евродепутат от групата на Европейската народна партия.
„България прилича на студент, който десет години е бил връщан на поправителна сесия. Това беше нашата история. 12 години даже ние получавахме критични доклади, по-малко критични доклади, леко положителни, но все пак критични доклади за това, че не се справяме с върховенството на правото, че имаме корупция, нереформирана съдебна система. И накрая дойде един нов механизъм.“
Новият доклад ще съдържа онова, което се включва в доклада по мониторинговия механизъм, но надеждите на всички, които очакват тези доклади, е да има много повече, изтъкна Светослав Малинов.
„Да има много повече от концентрацията върху съдебната система и прокуратурата, да има и за медиите, да има и за начина, по който функционира българската демокрация, за опасностите, за срастването между политици и медии, партии, медии и олигарси – това очакваме. В някакъв смисъл обсегът на критика е разширен.“
Първите доклади се чакат с много внимание и загриженост, и защото това трябва да бъде нова защита на европейските пари от корупция, посочи Малинов.
„Всичко тръгна от усещане на много голяма част от европейските граждани, особено на страните донори, че техните пари се разхищават от правителства, които не уважават европейските ценности. Без европейски ценности не трябва да има европейски пари“, допълни Малинов.
По думите му, България и Румъния имат принос за провала на европейския контрол, тъй като са „демонстрирали, че ЕС няма механизъм, който да накара държава членка да прави радикални реформи за благото на своите граждани, не заради европейските бюрократи. За жалост трябваше да минат наистина 12 години, за да се види, че държава като България не може да осъществява такива реформи“, подчерта доц. Светослав Малинов.
Докладът няма да бъде разочароващ за тези, които са критични към правителството, прогнозира в заключение Малинов.
Съставил: Елена КаркалановаНа 25 януари 2025 г. се навършват 90 години от създаването на Българското национално радио. Медията ни отбелязва годишнината с редица събития. В специално предаване днес ще бъде представен мултимедиен проект - виртуална изложба, който ще бъде достъпен на..
В сряда в сутрешните часове, когато температурите ще бъдат малко под нулата, ще има условия за поледици. Минималните температури ще са между минус 4 и 1°, в София ще е около минус 2°. Преди обяд облачността ще се задържи значителна, но ще..
В "България днес" на 21 януари разговаряме с Мария Янкова, програмен директор "Образование" в УНИЦЕФ–България за проекта на организацията, насочен към повишаване на качеството на образованието и грижата в ранна детска възраст. След това се отправяме към..
На 25 януари тази година Българското националното радио ще отбележи своя 90-годишен юбилей. Празникът на Старата къща ще бъде съпроводен от различни..
Докато зимата сковава природата, скрити в убежищата си, защитени от студа и заплахите навън, костенурките спят зимния си сън. Но какво се случва с тях..
Пред Петото издание на Софийския икономически форум президентът Румен Радев заяви, че през 2024 г. демокрациите се възползваха от политическите и..